A brexit mély nyomot hagy az európai nemzetek viszonyán
2020. augusztus 06. 00:32
A brexit valóban változást hoz. A britek hangja nélkül a többi tagország gyorsabb ütemben fog haladni az „ever closer union” felé, kivéve, ha egy tagállam átveszi az Egyesült Királyság szerepét – fogalmazott Keith Lowe brit író, történész.
2020. augusztus 06. 00:32
15 p
0
0
0
Mentés
Sándor Lénárd interjúja a Mandiner hetilapban.
Történészszemmel nézve Európát milyen történetet lehet elmesélni a kontinensről, illetve kiről is szól a történet? Európának nincsen egységes történelme, noha sokan – beleértve történészeket is – ezt gondolják. Jómagam szeretek úgy tekinteni Európa történelmére, mint egy nagy hegyre, amely valahol a kontinens közepén helyezkedik el.
Fotó: Mandiner-Archív
Amikor Nagy-Britanniából nézzük, akkor hatalmas méretű piramisnak látjuk, amikor viszont Magyarországról szemléljük, inkább kockához hasonlatos. Távolról simának tűnik, ám közelebb lépve láthatóvá válnak az őt borító erdők, rétek és a völgyek. Némely részét könnyű megmászni, másutt pedig áthághatatlan hegyvonulatokkal találkozunk. Mondhatnám, hogy Európa története a fokozatos integráció története, és ezzel nem hazudnék. Azonban ha Szlovénia vagy Szlovákia perspektívájából szemlélem a kontinens történelmét, akkor az inkább folyamatos dezintegrációnak látszik, amivel szintén nem hazudok. Mindezzel arra akarok rávilágítani, hogy nincs értelme egységes európai történelem után kutatni. Ehelyett a lehető legtöbb különböző történetet kell összegyűjteni és egymáshoz illeszteni. Soha nem fogjuk a teljes igazságot látni, de így talán valami olyasmit pillanthatunk meg, ami kicsit hasonlít az igazságra.
Egy új elemzés kalkulációi szerint az európai védelemhez hozzájáruló amerikai segítség csupán legmeghatározóbb részeinek helyettesítése is 1000 milliárd dollárba kerülne a blokknak.
Miért nem bíznak a britek a putyini Oroszországban? Erős-e a NATO az orosz fenyegetés ellen? Hogyan érintette a Trump-i vámháború az Egyesült Királyságot? És hogyan jöhet ki a gödörből a Konzervatív Párt? Interjúnk a volt brit védelmi miniszterrel.
Egy új elemzés kalkulációi szerint az európai védelemhez hozzájáruló amerikai segítség csupán legmeghatározóbb részeinek helyettesítése is 1000 milliárd dollárba kerülne a blokknak.
p
0
0
3
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!