Mint mondta: ezért gondolja azt, hogy egyre több olyan hang fog jönni a tagállamok felől, amelyek a háború támogatásának kimerüléséről, mert mindenki érzi, hogy ha Európa tovább gyengül, az Európába vetett közös bizalom és hit tovább gyengül, „az európai gazdaság tartós és mély válságba kerülhet”.
A kormányfő munkájának tekintélyes része arról is szól, hogyan tudja a kormány az unió által elkövetett hibákat legalább Magyarország területén kijavítani.
Az orosz gazdaság helyzetéről
Kérdésre válaszolva a miniszterelnök rámutatott: az orosz gazdaságról szóló hírek kapcsán ellentmondóak a hírek. A kormányfő szerint nem várható el a háborúzó felektől, hogy a külvilág pontos tájékoztatása legyen az elsődleges szempontjuk, miközben a túlélésükért küzdenek.
A kormányfő felidézte azt is, hogy nem először vezetett be szankciókat az EU Oroszország ellen, csupán most a szankciók elérték az orosz energiaszektort, ami felemelte az inflációt és visszahatott az európai gazdaságra. „Ha van háború, akkor van infláció, és ha szankciókkal reagálunk a háborúra, az infláció még inkább megnő, az Európai Unió szankciós inflációja ebből fakad” – mutatott rá a miniszterelnök.
Valamint egy 2015-ös példával szemléltetve rámutatott: hiba alábecsülni egy akkora ország alkalmazkodó képességét, mint Oroszország
Az inflációról, árstopokról
Az infláció magától nem fog csökkenni, „az inflációt nyakon kell ragadni, és letőrni kell” – fogalmazott kérdésre válaszolva a miniszterelnök, aki elmondta, a nemzetközi tudás szerinti, ehhez szükséges lépéseket a kormány megtette, ezért merte azt a célkitűzést tenni a kormány, hogy év végére az infláció egy számjegyű legyen.
A kormányfő szerint egy antiinflációs verseny is kialakult már, ugyanakkor rámutatott: a háttérben a fogyasztóvédelem és a versenyhivatal részéről is hatékony munka folyik azért, hogy sem a kereskedők, sem mások ne húzhassanak hasznot, extraprofitot az inflációs versenyből.