Olaf Scholz szerint Németországban nem lesznek zavargások az elszabaduló energiaárak miatt. A kancellár arról is beszélt, hogy helyes döntés volt kivenni a földgázt az uniós szankciók alól, mert Németország nagyban függ az orosz szállításoktól. Az Egyesült Királyságban is óriási a drágulás, ráadásul van olyan szakértő, aki szerint a télen több órás áramkimaradások is lehetnek majd, mert nem lesz elég gáz – számolt be az M1 Híradója.
A német kormány korábbi álláspontjával ellentétben az ország nem mondhat le a fosszilis energiahordozókról az energiaválság hatásainak csökkentése érdekében – erről beszélt berlini sajtótájékoztatóján a német kancellár. Olaf Scholz szerint a kormány már fontos lépéseket tett ezügyben a gázellátás várható zavarai miatt, írja a hirado.hu.
Gondoskodtunk arról, hogy a széntüzelésű erőművek újra üzembe helyezhetőek legyenek.
Az elsők már működnek, a többi üzemeltetővel pedig tárgyalunk. Azt is vizsgáljuk, hogy szükséges-e a három még meglévő atomerőművet egy kicsit tovább üzemben tartani” – mondta a kancellár.
Néhány napja hangoztatott véleményével szemben ugyanakkor a kancellár most azt mondta: nem hiszi, hogy a háború okozta drágulás zavargásokhoz vezetne. Pedig a németeket erősen sújtják az elszabadult energiaárak. Egy az árakat összehasonlító portál adatai szerint az átlagos német háztartás – a magyar értékekhez hasonlóan – nagyjából 1700 köbméter gázt fogyaszt egy évben, írja a Híradó. Ezért
a jelenlegi árak szerint 3240 eurót, vagyis több mint 1,3 millió forintot kell fizessen egy német állampolgár rezsire, ami majdnem háromszorosa az egy évvel ezelőtti árnak.
A portál szerint hamarosan újabb drágulás várható. Októbertől akár ezer euróval is nőhet a németek rezsiköltsége, ugyanis a szolgáltatók a lakosságra terhelhetik költségeiket. A kancellár most azt mondta: a lakosság pontosan tudja, hogy a kormány minden tőle telhetőt megtesz, és megérti, hogy nehéz idők előtt áll az ország.
Egyesült Királyság
Az iparági becslések a még kihirdetés előtt álló új ársapkákkal októbertől duplájára nő az energia ára. Ez azt jelenti, hogy a korábbi emeléssel együtt a rezsiszámlák már négyszer akkorák lesznek, mint tavaly. A brit energiafelügyelet arra figyelmeztetett, hogy
ha marad a tendencia, jövőre a 4200 fontot – 2 millió forintot is elérheti egy átlagos háztartás rezsiszámlája.
Az energiaválság az egyik legfontosabb téma a konzervatív párt két kormányfőjelöltjének vitáiban is. Liz Truss jelenlegi külügyminiszter elsősorban az adók csökkentésével orvosolná a helyzetet, ami szerinte egyszerre hagyna több pénzt az embereknél és gyorsítaná a gazdaságot.
Rishi Sunak volt pénzügyminiszter, a másik jelölt pedig egy szerdai tévéinterjúban úgy fogalmazott: a kormánynak morális kötelessége, hogy segítse az embereket az energiaszámlák kifizetésében.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay