Íme: Orbán Viktor rejtélyes posztja, ami lázban tartja az internetet

A kormányfő ezúttal kimondottan szűkszavú volt.

A Partizán a filozófus halálának egyéves évfordulójára nyilvánosságra hozott egy eddig nem látott interjút.
A Partizán Tamás Gáspár Miklós halálának egyéves évfordulójára nyilvánossá tett egy interjút, amelyet még 2020-ban készítettek vele egy dokumentumfilmhez, ami végül nem készült el. A beszélgetés során az egykori országgyűlési képviselő beszélt az Orbán-rendszerről, a magyar társadalom állapotáról, valamint az országot érintő legfontosabb politikai kérdésekről.
Tamás Gáspár Miklós a beszélgetés elején a rendszerváltásról, és annak a magyar társadalomra gyakorolt máig tartó hatásáról beszélt. Elmondta: „A szabadságszerető emberek számára a rendszerváltás által megteremtett politikai és jogi szisztéma gyengeségére fény derült.
Nem tudta megvédeni a magyar népet Orbán Viktor önkényuralmától. Nem volt rá alkalmas.”
TGM az ellenzék problémájáról azt mondta, hogy az ultrakapitalista, autokratikus és diktatórikus rendszerrel szemben egy olyan ellenzék áll, ami többségében szintén ultrakapitalista. Szerinte ez az ellenzék nem áll ki a magas ÁFA vagy az egykulcsos adóval szemben, miközben szerinte egy valódi baloldali politikai irányzatnak ezt meg kellene tennie.
A filozófus úgy látta, hogy a kapitalizmushoz úgy állnak az emberek, mint a magyar miniszterelnök hatalmához:
„Rengeteg ember, különösen azok, akik nem jártak rosszul, elfogadja a kapitalizmust és használja az előnyeit. De nem szereti.”
A magyar társadalmi helyzetre rátérve a filozófus elmondta, hogy szerint a jelenlegi társadalom „nagyon boldogtalan, nagyon gonosz, nagyon romlott társadalom, és mindenki tudja, hogy az”. Tamás Gáspár Miklós úgy látta, hogy minden jelentősebb dolog, aminek korábban hatása volt Magyarországra, az Nyugatról jött, de itthon nincs antikapitalista és szabadságpárti baloldal. Hozzátette:
„Kétségkívül mindenfajta baloldali mozgalom megbukott, mert a baloldali mozgalom is hordoz magával rettenetes bűnöket”.
Szerinte forradalmi baloldalról Magyarországon ma nem beszélhetünk, az pedig nevetséges megközelítés, hogy parlamenti úton történjen meg a kapitalizmus leváltása. Sőt, a filozófus még tovább ment, és elmondta, hogy szerinte ma már nem bízik senki a parlamentarizmusban. Úgy véli, a jelenlegi Magyarország helyzete kilátástalan, de szerinte időnként meglepő módon történhetnek változások.
TGM szerint csak ábránd, hogy Orbán Viktor rendszerében a miniszterelnök hívei boldogan élnek.
Az ellenzéket sem kímélte a filozófus, szerinte az, mint szellemi intellektuális szervezet éppen csak létezik. De a kormány is kapott tőle kritikát bőven, elmondta, hogy a kormány tekintetében sem beszélhetünk kreativitásról vagy alkotásról, szerinte amit a magyar kormány csinál az rombolás és „mindenfajta invenció nélküli vagyon felhalmozása. Ahhoz nem kell ész, ahhoz csak hatalom kell”.
A migrációs helyzetre adott reakciókra tekintettel a filozófus elmondta, hogy az idegenek hibáztatása a legrégebbi érv a politikában, és ennek a politikai kommunikációba való átültetéséhez nagy tudomány nem kell. Úgy látja azonban, hogy az előítéletességgel nem csak a kormány él, hanem a baloldali is ugyanúgy előítéletes, például az erdélyi magyarsággal szemben.
A filozófus a magyar miniszterelnök országvezetésére rátérve elmondta, hogy szerinte pszichológiailag is hasznos volna Magyarországnak, ha nem Orbán Viktor lenne hatalmon egy ideig. „Magyarországon olyan kamaszok nőnek fel, akiknek egész életükben Orbán Viktor volt az ország vezetője, ők az Orbán-korszak gyermekei” – fogalmazott. A filozófus szerint Orbán Viktornak volt egy olyan időszaka, amikor hatalmas remény és bizalom volt iránta:
voltak demokratikus aspektusai az ő autoritarizmusának.”
A filozófus szerint „ez ma egy nagyon rosszkedvű ország, amely engedelmeskedik, sőt, amely hagyja magát meggyőzni csomó dologról, de ez csupa negatívum.” Szerinte a kormány által képviselt gondolatokban nincs semmilyen eszmény, konzervatív sem, csak a gyűlölet, úgy látja, hogy az elmúlt tíz év konzervatív szempontból nézve is kudarc.
TGM Orbán teljesítményeiről azt mondta, hogy már az hatalmas eredmény, hogy hatalmon tudott maradni „úgy is, hogy nem szeretik”. A filozófus szerint Magyarországon a közigazgatás romokban van, és szerint csoda, hogy a hagyományos intézmények, mint a posta és a vasút működnek. Az interjú végén pedig így fogalmazott a magyar miniszterelnökről: „Jelentős teljesítmény, hogy még mindig Orbán Viktornak hívják a miniszterelnököt, és lehetséges, hogy még egy darabig annak fogják hívni.
Tekintettel arra, hogy semmilyen államférfiúi teljesítmény nem fűződik a nevéhez, ez azért valami!”
Az interjút az alábbiakban tekintheti meg:
***
Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner