„Időben szóltam” – Gulyás Gergely egyetlen kommenttel sokkolta Magyar Péter követőit
Kommentelt a miniszter, az ex-férj pedig azt kívánhatja, bárcsak ne posztolt volna.
Míg a többi baloldali városvezetéshez hasonlóan a Szentendre polgármestere is arra panaszkodik, hogy a kormány intézkedései miatt csökkennek az önkormányzat bevételei, a város valójában jóval több pénzt kap az államtól, mint eddig bármikor.
A baloldali polgármesterek és pártjaik az elmúlt időszakban rendszeresen azzal támadják a kormányt, hogy az egyes adók elvonásával és az adóemelések válság miatti betiltásával veszélyezteti az önkormányzatok működését.
Elképzelésük szerint ezzel „áll bosszút” a kormány az ellenzéki vezetésű városokon.
Így van ez Szentendrén is, ahol az ellenzéki összefogás (Jobbik, DK, MSZP, Momentum, LMP) jelöltjeként megválasztott Fülöp Zsolt polgármester is bevételkiesésről panaszkodott. A leginkább sérelmezett intézkedés a kormány által bevezetett iparűzési adókedvezmény bevezetése, amelynek a 25.000 fő feletti településeknek nyújtandó kompenzációjáról a napokban indultak meg az egyeztetések. E nagyobb városok esetében a kormány kommunikációja szerint megnézik, hogy melyik településen mekkora kiesést okoz az adókedvezmény és eszerint fogják a városokat kiegészítő forráshoz juttatni.
A polgármester épp a napokban hirdette ki a város idei költségvetését, ezért a Szentendrei Konzervatív Esték Klub elemzésére alapozva mi is megnéztük, hogy milyen valójában a város anyagi helyzete.
Az idei költségvetési tervet az előző évben elfogadottal összehasonlítva látható, hogy a kettő majdnem megegyezik. Az idei tervezet főösszege 8,41 milliárd forint, amely mindössze 0,9 százalékkal (76 millió forint) marad el a 2020-astól, annak ellenére, hogy akkor még semmi jele nem volt a válságnak, így az önkormányzat bizakodóbb módon tervezhette a költségvetést.
Pedig az idei költségvetés már a válság okozta adóbevétel-csökkenéssel, az iparűzési adók, valamint a turizmus bevételeinek részleges hiányával, az elengedett bérleti- és közterülethasználati-, valamint parkolási díjakkal is számol.
Minek köszönhető az, hogy ennek ellenére szinte ugyanannyi pénzből gazdálkodhat idén Szentendre önkormányzata? Annak ez egyszerű tények, hogy
Eddig nem látott mértékű kormányzati támogatásban részesül Szentendre idén, amelynek összege több, mint fél milliárd forinttal meghaladja a 2020-as támogatás mértékét.
Szentendre éves költségvetési terve az államtól kapott működési támogatások feltüntetésével
A működési támogatás többlete még a kormány által a vállalkozók megsegítése céljából bevezetett iparűzési adó-csökkentés miatt kieső bevételek összegét is meghaladja. Ez a baloldali városvezetés számításai szerint 468 millió forint, de mint azóta kiderült
A város terheit ráadásul a munkáltatói járulékok kormányzati csökkentése is enyhíti. Az önkormányzatnak az emelkedő bérek mellett is 77 millió forinttal kevesebbet kell fizetnie a munkavállalói járulékokra mint tavaly.
A fentiek folytatásaként először az állami támogatásokat szemügyre véve a bevételi oldalon az látható, hogy több mint 30 százalékkal nagyobb állami feladatellátási támogatásban részesül Szentendre Önkormányzata, mint a tavalyi költségvetésben, pedig már tavaly is növelte az állam az önkormányzat támogatását az azelőtti évhez képest. Azaz
az önkormányzati feladatok ellátására.
Ez a tény önmagában is cáfolja az említett baloldali kampányszöveget, amely szerint a kormány az ellenzéki vezetésű városokat „kivérezteti”. Az állami támogatásoknál kell megjeleníteni az évek óta működő települések közötti szolidaritási átcsoportosítást is. A szolidaritási átcsoportosítás is (melynek tavaly még beszámítás volt a neve) kedvezőbb az idei évre vonatkozóan, hiszen111 millió forinttal több pénzt hagy az önkormányzatnál.
Összesen nagyjából 2,6 milliárd forintról 3,1 milliárd forintra növekszik az állami támogatás ebben a válságos évben.
A teljes elemzést itt olvashatja el.
Borítókép: MTI/Mohai Balázs