A Neokohn írta meg, hogy a Magyarországi Autonóm Orthodox Izraelita Hitközség (MAOIH) elnöke, Deutsch Róbert György levélben szólította fel Heisler Andrást, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnökét, hogy azonnal rendezze a Mazsihisz 10 milliárd forintra duzzadt tartozását. Emellett a hivatalos levélben arra is felszólította, hogy kezdeményezze a magyar kormánynál a zsidó bevett egyházakat megillető örökjáradék jövőbeni folyósításának a módosítását az arányosság és az igazságosság jegyében
Készek a bíróságra menni
A vitában a felek álláspontja 2018 óta nem változott, így figyelemmel arra, hogy a Mazsihisz a korábbi felszólításokra sem reagált, a MAOIH kész perre menni az ügy érdekében.
A hagyományos vallási értékektől az utóbbi években egyre jobban távolodó Mazsihisz jogtalan forrásfelhasználása alaptevékenységünket veszélyezteti.”
– nyilatkozott Deutsch Róbert az ügyben.
Hozzátette: „éveken keresztül tettünk kísérleteket az igazságtalan forrásfelosztás békés rendezésére, de sajnos minden kezdeményezésünket elutasították”.
Évek óta folyik a vita
A rendszerváltás után elfogadott egyházi ingatlanok tulajdoni helyzetének rendezéséről szóló törvény után a ’90-es évek végére sikerült a történelmi egyházaknak aláírnia az ún. örökjáradék-megállapodást a magyar állammal. Ennek értelmében a természetben vissza nem adott, illetve a pénzben nem kártalanított ingatlanokkal kapcsolatos igények éves járadékká alakultak.
A három történelmi zsidó egyház képviseletében akkor eljáró Mazsihisz és a magyar kormány között 1998. október 1-jén jött létre megállapodás a fentebb említett ügyben. Ennek értelmében a járadék alap összértékét, 13,511 milliárd forintot, járadékforrássá alakítottak. A MAOIH közleménye szerint
a járadék belső felosztásának igazságtalansága a kezdettől fogva nyilvánvaló volt
és a probléma megoldása az EMIH újraalakulásaával és az ortodoxok Mazsihiszből történő kiválásával halaszthatatlanná vált.
A követelés középpontjában az áll, hogy az örökjáradék alapját képező ingatlanok értékének kb. 40%-a az ortodox ingatlanok értéke. Viszont az 1998 óta kifizetett összesen 30 milliárd forint a járadék összegének alig több mint 5%-át kapta meg a MAOIH.