„Hogyan értékeli a június végén véget ért, egyéves magyar visegrádi elnökséget?
Nagyon sikeresnek tartom a magyar elnökséget hiszen tovább erősítettük a V4-ek egységét, és ezzel nőtt a négy tagállam súlya is az unióban. A közös fellépésnek köszönhetően a visegrádi négyek ma már megkerülhetetlenek az uniós döntéshozatalban. 27 évvel a V4 együttműködés modern kori újraindítása után megvalósult Antall József akkori magyar miniszterelnök, valamint Václav Havel csehszlovák és Lech Wałęsa lengyel elnök álma: a visegrádi együttműködés mára egy hiteles, erős és befolyásos szövetséggé vált, köszönhetően részben a magyar elnökség alatt végzett munkának is. A közép-európai térség ma teljesen más, mint néhány éve volt: itt a legdinamikusabb a gazdasági növekedés, a legszigorúbb a pénzügyi fegyelem, az államadósság és a munkanélküliség folyamatosan csökken, a versenyképességünk pedig javul. A visegrádi együttműködésben európai szinten minden fontosabb kérdésben egyeztettünk a partnereinkkel, és a beazonosított közös érdekek mentén dolgozunk egymást erősítve. Természetesen más országokkal is egyeztetünk, így került sor például a magyar elnökséget lezáró V4–Ausztria-csúcsra is a múlt hónapban. A V4-ek növekvő politikai és gazdasági súlyának köszönhetően európai szinten is képesek voltunk komoly eredményeket elérni. A legkézenfekvőbb példa erre a migrációs válság uniós szintű kezelése: egyértelműen a V4-eknek köszönhető, hogy mára a hangsúly áttevődött a külső határok védelmére, illetve a migráció kiváltó okainak helyben történő kezelésére. További jó példa a sikeres visegrádi érdekérvényesítésre a termékek kettős minőségének ügye, amelynél sikerült elérni, hogy az Európai Bizottság jogszabályi szinten szabályozza a kérdést, és mondja ki, hogy a kettős minőség alkalmazása tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat.
Mit tapaszalt brüsszeli és strasbourgi tárgyalásain? Nyitottak voltak az uniós intézmények képviselői a magyar álláspontra?
Májusi kinevezésem óta tevékenységem egyik meghatározó részét az európai parlamenti jelenlét teszi ki. Az elmúlt másfél hónapban több mint ötven EP-képviselővel –köztük számos nemzeti delegációvezetővel, a Sargentini-jelentésnél véleményvezérnek számító képviselővel – találkoztam, hogy előadhassam jogi és politikai érveinket. Sokszor nagyon értelmes beszélgetés, valódi dialógus alakult ki, ráadásul a személyes megkeresést, az esetleges politikai előítéletek ellenére is mindenki pozitívan értékeli. Az is látszik, hogy nagyon sok, a jelentés szempontjából kulcspozícióban lévő képviselő nincs tisztában a jelentés részleteivel és a valódi magyarországi helyzettel. Ennek részben az az oka, hogy a külföldi fősodratú médiában megjelent „hírek” köszönőviszonyban sincsenek azzal, hogy Magyarországon milyen változások zajlottak 2010 óta. Az előítéletek ellen nagyon nehéz küzdeni, de a kétoldalú tárgyalásokon lehetőségem nyílik a valóság mellett érvelni és sok félreértést tisztázni.