Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
Kövér László házelnök a felvidéki magyarság legnagyobb nyári rendezvényén, a Martosi Szabadegyetemen arról beszélt: Brüsszelben gyengült az ellenállás a magyar kormány politikájával szemben. Szerinte ez részben a Magyarország által elért eredményeknek köszönhető, részben pedig annak, hogy a tágabb térség frontövezetté vált.
Az elmúlt időszakban gyengült Brüsszelben az ellenállás a magyar kormány politikájával szemben és csökkentek az országot ért támadások, ami részben a Magyarország által elért eredményeknek köszönhető, részben pedig annak, hogy a tágabb térség frontövezetté vált - jelentette ki Kövér László, az Országgyűlés elnöke a III. Martosi Szabadegyetem nyitó fórumán szerdán.
A felvidéki magyarság legnagyobb nyári rendezvényén Kövér László, Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára és Berényi József, a felvidéki Magyar Közösség Pártjának (MKP) elnöke vettek részt, mindhárman az elmúlt egy év legjelentősebb bel-, kül- és nemzetpolitikai történéseit értékelték.
Berényi József azt mondta: az autonómia nem nemzeti romantika, hanem valós eszköz egy régió helyzetének javítására. Berényi az elmúlt egy év vonzatában a helyi magyar közösséget leginkább érintő történéseket értékelte. Az MKP politikusa elmondta: műhelyükben elkészült a helyi magyar közösség önkormányzatisági koncepciója. Berényi rámutatott: erre szlovák részről kevés reakció volt, s azok sem voltak elutasítóak. A politikus szerint ez utóbbi, az, hogy „a szlovák miniszterelnök nem ugrott bele sáros csizmával a témába” annak is köszönhető, hogy a magyar és a szlovák kormány között jó a viszony, s azt a szlovák fél sem akarja elrontani.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára arról beszélt: az elmúlt egy évben a nemzetpolitika eszközeinek sorában komolyabb hangsúlyt kapott a gazdaságpolitika és ez a trend folytatódni fog. „A szülőföldön való boldoguláshoz nemcsak szimbolikus – a jogi környezetet megteremtő - eszközökkel lehet hozzájárulni, hanem gazdaságpolitikai eszközökkel is” – jelentette ki. Az államtitkár úgy értékelte: 2010 után a honosítási eljárással szilárd alapokat sikerült teremteni a magyarság egységének újbóli kialakításához.