Egészen kicsi a különbség a fideszes Némedi Lajos, és a baloldal által támogatott, de függetlenként induló Kész Zoltán között a Veszprém megye 1-es körzet országgyűlési képviselői helyéért folytatott küzdelemben. Az Index birtokába került, 600 fős mintán végzett, reprezentatív kutatás szerint a veszprémi alpolgármester Némedi Lajos a választani tudók körében 43, míg Kész Zoltán 37 százalékon áll. A jobbikos Varga-Damm Andrea támogatottsága 11, az LMP-s Gertsmár Ferencé 4, míg a független Bősze Ferencé 3 százalék. A többi jelölt támogatottsága elhanyagolható.
Ha csak Veszprémet, mint várost nézzük, ott Kész vezet is Némedivel szemben: őt a választani tudók 41 százaléka, míg a fideszes jelöltet 38 százaléka támogatja. A választókerülethez tartozik ugyanakkor 24 kisebb település, ahol viszont a fideszes jelölt fölénye óriási: a falvakban ugyanis némedi 57 százalékon áll, míg Kész csak 24 százalékon.
Az Index szerint a kutatás további érdekes megállapításai, hogy a megkérdezettek 57 százaléka tervezi, hogy részt vesz a választáson. A fideszesek kevésbé aktívak, mint a baloldali szavazók. A bizonytalanok körében pedig egyértelmű Kész előnye: ha elmennek voksolni, akkor 77 százalékuk Készre szavazna inkább, és csupán 11 százalékuk Némedire. A fideszesek 6, míg az LMP-sek 31 százaléka jelezte, hogy Készre szavaz inkább.
További érdekesség, hogy a legfeljebb nyolc általánossal rendelkezők körében a fideszes jelölt támogatottsága 64 százalék, míg Készé 25. A diplomások körében viszont Kész áll jobban: 49 százalékon, míg itt Némedi csak 28 százalékos népszerűséggel bír.
Életkor szerint is érdekes különbségek jönnek ki: a 18-39 év közötti korosztály esetében Kész 36-35-re vezet Némedivel szemben. Ebben a korosztályban a Jobbik 23 százalékon áll. A 60 év fölöttieknél viszont a fideszes jelölt áll jobban: ott 48 százalékos támogatottsággal bír Némedi, és csak 42 százalékossal Kész.
Nem balos a körzet
A kutatásból látszik az is, hogy a pártpreferenciák alapján Veszprémben a Fidesz áll a legjobban. Az összes megkérdezett körében 27 százalék a kormánypárt támogatottsága, míg a Jobbiké 14 százalék. Harmadik helyen némileg meglepő módon az LMP áll 8 százalékkal, míg az MSZP csak a negyedik a maga 7 százalékos támogatottságával. A DK 5, az Együtt 2, míg a PM 1 százalékon áll.