A vezető elemző lerántotta a leplet az egyre gyurcsányosabb Magyar Péterről
Pindroch Tamás elmondta, hogy miért gyurcsányosodik a Tisza elnöke.
Hende Csaba szerint a szocialisták elvesztették azt a jelentést, amely a Gripen beszerzés körülményeit vizsgálta több aspektusból. A jelentés még Gyurcsány Ferenc utasítására készült és súlyos államtitkok vannak benne.
A Népszabadság közel egy hete kereste meg a Honvédelmi Minisztérium illetékeseit, hogy tájékoztatást kérjen az úgynevezett Vadai-jelentéssel kapcsolatban, de tájékoztatást csak azt követően kaphattak, hogy Hende Csaba szakminiszter a HírTv-nek nyilatkozott a témabán – írják.
A jelentést még a 2001-ben történt Gripen beszerzés körülményeinek kivizsgálására létrejött bizottság készítette. „A Honvédelmi Minisztérium az LMP felvetése és közérdekűadat-kérése, valamint a Népszabadság kérdései nyomán szerette volna áttekinteni a jelentéssel kapcsolatos információkat és a minősítés feloldásnak lehetőségét, azonban a kérdés megvizsgálása nyomán azt találta, hogy ha el is készült az állítólagos jelentés, az minősített iratként a HM irattárában sosem létezett” – közölte a Népszabadsággal a szaktárca sajtóosztálya.
Az akkori tájékoztatás szerint a Vadai-bizottság többek között azt állapította meg, hogy közbeszerzési eljárás nélkül folytatták le a Gripen vadászrepülőgépek beszerzését 2001-ben, illetve a beszerzés ellentétes volt egy országgyűlési határozattal is, amely azt csak 2003 utánra tervezte. A testület megállapította még, hogy a HM nem a Gripen, hanem az F–16-os típusú amerikai repülőgépek beszerzését javasolta a kormány nemzetbiztonsági kabinetének. A jelentés hozzáteszi, hogy a döntés meghozatalára nem is lett volna jogosult a nemzetbiztonsági kabinet, azt a kormánynak kellett volna meghoznia. A beszerzés előtt az alapvető hadműveleti, műszaki és gazdaságossági követelményeket nem fogalmazták meg, nem készült teljes körű költségelemzés, és a szerződéskötés után sem volt tisztázott, hogy milyen forrásból kívánják finanszírozni a vadászrepülőgépek bérleti díját. Az eredeti jelentést negyvenöt évre titkosították, azt öt évvel ezelőtt szinte napra pontosan ilyenkor kapta meg az akkori kormányfő Gyurcsány Ferenc. A testület összesen tizenöt alkalommal ülésezett, a hozzáférhető minisztériumi dokumentációk, személyes meghallgatások és a Gripen-szerződés alapján fogalmazták meg megállapításaikat – idézi fel a lap.