Orbán Viktor helyzetértékelésével kezdődött meg szerda esete a Fidesz-KDNP háromnapos ülésszakindító frakcióülése Egerben. Az Origónak beszámoló képviselők szerint a miniszterelnök optimista képet vázolt a kormány és a kormánypártok jövőbeli kilátásairól. Beszédének vezérfonalát az adata, hogy befejeződött az ország átalakítása, most már a konszolidáció következik. A résztvevők szerint Orbán önkritikus volt, elismerte, hogy sokszor a választók sem értették a kapkodást, de úgy vélte, hogy nem lehetett volna lassabban végrehajtani az átalakításokat. Később kérdésre elismerte, hogy a kapkodásban születtek „nem szerencsés vagy nem megfelelő” megoldások, ezeket utólag orvosolni fogják.
A miniszterelnök szerint az átalakítások mérlege összességében pozitív, akkor is, ha nagyjából 15 százaléknyi szavazó elpártolt a kormánytól. Őket Orbán az „az átalakítás veszteségének” nevezte. Szerinte ez nem rossz arány, ráadásul kutatásokra hivatkozva úgy vélte, hogy ebből 10 százalék még visszahozható. Orbán megismételte, hogy a kormány nem csak azért van jó helyzetben, mert az új alaptörvényre épülő berendezkedése stabil, hanem azért is, mert megosztott az ellenzéke, illetve gyakorlatilag nincs is, tehát működik a centrális erőtér.
A kormányfő beszéde után a képviselők kérdezhettek. A recessziót és a költségvetés esetleges borulását firtató kérdésekre Orbán úgy válaszolt, hisz a német gazdaság húzóerejében. Elismerte ugyanakkor, hogy a gazdaság visszaesésének nem a költségvetési hatásai lesznek súlyosak, hanem az, hogy a piac nem csinál új munkahelyeket, sőt még a jelenlegieket sem őrzi meg. Utalva az egymillió új munkahely ígéretére leszögezte, hogy pedig ebben erős ígérete volt a kormánynak, ami eddig nem teljesült és elérni is egyre nehezebb. György István, Budapest városüzemeltetésért felelős alpolgármestere arról érdeklődött, hogy a BKV is a Malév sorsára jut-e, Orbán némileg cinikusan azt válaszolta, hogy a „BKV még sosem dőlt be, most sem fog”. Leszögezte, hogy amíg évről évre csak segítségért könyörög a főváros, addig nem fog pénzt adni a kabinet a BKV-ra. Ha viszont letesznek egy olyan koncepciót, amely szerint 3-4 éven belül a saját lábára áll a cég, akkor szívesen áldoznak az átszervezésre vagy az átmeneti megsegítésre.
A képviselők felvetették az önkormányzatok devizaadósságának kérdését is, de Orbán Viktor leszögezte, ebben az esetben nem készül a kormány a bankok elleni fellépésre. Mint fogalmazott, eleget csaptak már oda a pénzintézeteknek az elmúlt másfél évben. Pósán László fideszes oktatáspolitikus az államilag támogatott felsőoktatási keretszámok csökkentését firtatta. Példaként a jogász képzést említette, ahol a tavalyi 800 helyett ősztől már csak 100 államis hely marad. Orbán erre úgy reagált: igaza van Pósánnak, valóban hiba volt 100-ra csökkenteni a jogász férőhelyeket: „A helyes ugyanis az lett volna, ha nullára vettük volna vissza” – fogalmazott. A frakcióülés első napján nem került szóba sem az IMF-hitel, sem az EB által Magyarországgal szemben indított kötelezettségszegési eljárás, sem Schmitt Pál plágiumügye – írja az Origo.