„Azt a rendszert, amely az egyén szabadságában, kreativitásában, az önkéntes együttműködésben, a kölcsönös előnyökben, értékek és érdekek összehangolhatóságában hisz, kapitalizmusnak hívjuk, és nem hiba, hanem bűn lenne lebontani. Akár államosító hadikommunista, akár »progresszív« ökopolitikai okokból.
Aki autarkiát hirdet, aki kizárólag helyi, természetesen mindig »fenntartható« gazdaságokat akar, CO2-kibocsátás, gáz és olaj nélkül, gazdasági növekedés nélkül, az egyszerűen leállítaná a világ vérkeringését. Ez ugye a halált jelenti.
A vírust a mindenki által szidott globalizációra kenni olyan, mintha valaki az internetet szidná a dark web miatt. Épp a mindenki által szidott globalizáció nyújtotta együttműködés, az ész és az új technológiák fogják legyűrni ezt a problémát is. Yuval Hararinál pontosabban nehéz lenne fogalmazni: »Manapság az együttműködés azt jelenti, hogy amit egy orvos reggel fölfedez Milánóban, az este már életeket menthet Tel-Avivban.«
»Nem okolni kell a globalizációt, hanem élni kell az információáramlással járó előnyeivel: a járvány elleni küzdelem eszközeinek átadásával. Ha a mostani események növelik a nemzetközi együttműködést és a globális szolidaritást, akkor ezzel az emberiség elért valamit, és ez védeni fog minket a jövőbeli járványok és válságok idején« – mondta az ismert történész.
Csatlakoznék az előttem szólóhoz.”