Az autarkia hirdetése halált jelent

2020. március 20. 16:56

A vírust a globalizációra kenni olyan, mint az internetet szidni a dark web miatt.

2020. március 20. 16:56
Seres László
Seres László
Neokohn

„Azt a rendszert, amely az egyén szabadságában, kreativitásában, az önkéntes együttműködésben, a kölcsönös előnyökben, értékek és érdekek összehangolhatóságában hisz, kapitalizmusnak hívjuk, és nem hiba, hanem bűn lenne lebontani. Akár államosító hadikommunista, akár »progresszív« ökopolitikai okokból.

Aki autarkiát hirdet, aki kizárólag helyi, természetesen mindig »fenntartható« gazdaságokat akar, CO2-kibocsátás, gáz és olaj nélkül, gazdasági növekedés nélkül, az egyszerűen leállítaná a világ vérkeringését. Ez ugye a halált jelenti.

A vírust a mindenki által szidott globalizációra kenni olyan, mintha valaki az internetet szidná a dark web miatt. Épp a mindenki által szidott globalizáció nyújtotta együttműködés, az ész és az új technológiák fogják legyűrni ezt a problémát is. Yuval Hararinál pontosabban nehéz lenne fogalmazni: »Manapság az együttműködés azt jelenti, hogy amit egy orvos reggel fölfedez Milánóban, az este már életeket menthet Tel-Avivban.«

»Nem okolni kell a globalizációt, hanem élni kell az információáramlással járó előnyeivel: a járvány elleni küzdelem eszközeinek átadásával. Ha a mostani események növelik a nemzetközi együttműködést és a globális szolidaritást, akkor ezzel az emberiség elért valamit, és ez védeni fog minket a jövőbeli járványok és válságok idején« – mondta az ismert történész.

Csatlakoznék az előttem szólóhoz.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Rasdi
2020. március 21. 12:09
Hát ez azért nem egészen így van. Kezdve ott, hogy se a "lapitalizmusra keni a vírust", legfeljebb a terjedését. Amit az izraeli történész mond, az sem egészen úgy van. A felfedezések szellemi tulajdont képviselnek, annak az engedély nélküli felhasználása lopásnak minősül, és bármennyire is életet ment, büntetendő valami.
balbako_
2020. március 21. 09:42
Csak 2018-as adatot találtam íme: június 29-én 202 157 repülőgép volt a levegőben, jelentette a Flightradar24. Ez megsokszorozza a vírusterjesztés hatékonyságát.
Dénia
2020. március 21. 09:11
Miért kell ilyen butaságokat írni, mikor tök egyértelműen a globalizált világ miatt fordul először elő a történelemben ilyen, hogy egy vírus pillanatok alatt szétterjed az egész földkerekségen. Ezt tagadni tényleg iszonyatos nagy butaság.
entrpnr
2020. március 21. 07:49
Az is felettébb idegesítő, ahogy a liberálisok kisajátítják a kapitalizmus fogalmát. Csak a globális változata a kapitalizmusnak az igazi kapitalizmus. Mintha nem létezett volna kereskedelem a középkori piacokon és városokban. Aki nem akar (teljesen) függni pl. a francia mezőgazdaságtól, a távoli országok exportjától, válságaitól, járványoktól stb. annak miért kell egyből Hitler vagy Lenin legjobb tanítványává válnia? Mennyire fontos az egyéni életben is a "több lábon állás"? Ugyanígy nemzeti szinten miért kellene teljes mértékben a világgazdasághoz láncolni magunkat? Miért ne lehetne elképzelni egy olyan modellt, ami be is van kapcsolva a világ vérkeringésébe, meg nincs is? Miért ne lehetne olyan gazdaságunk, amit ha nagyon muszáj, le lehet csatlakoztatni pár hónapra a nemzetközi körforgásból, úgy hogy meghúzva magunkat, de aránylag jól át tudjuk vészelni a válságokat? Miért ne lehetne egyensúlyt találni a globalizmus és teljes autarkia szélsőségei között? Csak akarat kérdése. És még egy: a mai kor technológiai vívmányait is úgy állítják be, mintha a XX. század (tehát a liberális demokráciák korának) vívmányai lennének, holott a mai technikák alapjai jelentős része a 19. században gyökereznek, a 19. század pedig visszavezethető a késő középkorra, az meg a koraira. Ilyen alapon sokkal inkább nevezhetők a régi idők vívmányainak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!