Tordai Bence arcátlanul belerúgott a Fideszbe és Magyar Péternek dorombolt
Nincs mese, Bencének a lét a tét!
Budapesten egy olyan rendszer jön létre, ahol reális, hogy a Fidesz egy döntetlennél is közel kétharmados többséget szerez.
„A Fidesz arra hivatkozott az országgyűlési választókerületi rendszer újraírásánál, hogy egy korábbi Alkotmánybírósági döntés szerint meg kell szüntetni a választókerületek népességbeli aránytalanságát. Vajon fennáll-e ez a mostani tervezetnél, amikor az első kerületben 24 ezren, míg a XIII. kerületben 118 ezren dönthetnének majd, egyaránt 1-1 mandátumról? Ez az aránytalanság biztosan sérti a szavazategyenlőség elvét és így alkotmányellenes.
És pont ez az aránytalanság az, amit kihasznál a Fidesz. Az idei országgyűlési választásokon Budapesten a Fidesz 39, az MSZP-EPM-DK 37, a Jobbik 12, az LMP 9 százalékot szerzett. Ezzel az eredménnyel a most érvényes régi rendszerben a Fidesz 13 mandátumot, az MSZP-EPM-DK szintén 13-at, a Jobbik 4-et, az LMP 3 mandátumot szerezne. Ha a Fidesz most javasolt új rendszerét nézzük szintén a tavaszi eredmények szerint, kicsit mást kapunk. A Fidesz 14 helyet (Az alábbi kerületekben: 1,2,3,5,6,8,9,15,16, 17, 18, 20,22,23, polgármesteri helyet és ezzel közgyűlési mandátumot) szerezne, ami a mandátumok 61%-a, míg az Együtt-PM-DK-MSZP 9 helyet (4,7,10, 11,12, 13, 14, 19, 21 kerületek) és 39 százaléknyi mandátumot, az LMP és a Jobbik pedig be sem kerülne a közgyűlésbe. (...)
Az aránytalanságon túl van más probléma is a rendszerrel. A szavazópolgárok ugyanis egy szavazattal két mandátumot adnának a választott képviselőknek, méghozzá két olyan mandátumot, amiknek az érdekei ellentétesek lehetnek. Egyrészt, egy a kerület érdekeinek képviseletére feljogosító mandátumot, másrészt pedig egy, a főváros érdekeinek képviseletére feljogosító mandátumot. Mi történik akkor, amikor a kerületnek van vitás ügye a fővárossal? Melyik mandátumát kell figyelembe vennie a képviselőnek? Hogy dönti el, mire szavaztak a választópolgárok?”