A következő négy év emlékműve?

2014. április 11. 15:06

Önmérséklet. Ebbe az egyetlen szóba tömörítenénk összes elvárásunkat az újból megválasztott kormánnyal szemben.

2014. április 11. 15:06
Mos Maiorium szerkesztősége
Mos Maiorum

„Önmérséklet nélkül nincs normális politikai kultúra: csak végletek léteznek, a politikai ellenfél (sőt néha a társadalom egy része is) ellenség marad. Egy ilyen politikai térben senki nem tud gesztusokat tenni, mivel azt gondolja, hogy ez gyengeségéről tesz tanúbizonyságot. A gesztusok a politikában azonban sosem a gyengeséget jelzik, hanem a felek kompromisszumkészségéről adnak hírt, és ezért a politikai közösség vitán alapuló együttműködéséhez nélkülözhetetlenek.

Ha elvárásként fogalmazódik meg, hogy gratuláljanak a győzelemhez, akkor a győztesnek is be kell tartania bizonyos íratlan viselkedési normákat. Pláne, ha olyan érzékeny kérdésről van szó, mint amilyen például a német megszállás és a zsidó holokauszt kérdése. Finoman szólva is több mint barátságtalan lépés a 2/3-os győzelem másnapján munkagépeket rendelni a vitatott emlékmű építési területére úgy, hogy a megszakadt párbeszéd újrakezdéséről még szó sem esett. Egy levél a párbeszéd újrakezdésének szándékaként és a markológépek csendje legalább nem élezte volna tovább ezt a sokak érzékenységét sértő helyzetet. És itt még nem az emlékmű koncepciójáról, esztétikai minőségéről vagy leegyszerűsített szimbolikájáról van szó. Hanem arról, hogy vannak olyan kérdések, amelyeket nem illik erőből megoldani. (...)

Nem tagadjuk, hogy van helye az erőpolitikának: sok eredmény, amit az előző ciklusban elért a kormányzat, egészen biztosan ennek a határozott kiállásának köszönhető. De vannak alkalmak, amikor érdemes nagyvonalúnak lenni. Ha a politikai kultúra minőségi kérdésétől még el is tekintenénk (mint ahogy nem tesszük), és pusztán haszonelvűen közelítenénk meg a dolgot, akkor is azt mondhatjuk: bizonyos esetekben politikailag is kifizetődőbb nagyvonalúnak lenni. A szimbolikus ügyek egy része pontosan ilyen.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 59 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kárpáti Zoltán
2014. április 12. 01:28
A rendőrség nem a kormány irányítása alatt áll. Legalábbis jogállamban ez így szokott lenni. Tehát ebben a történetben a kormánynak nincs tennivalója, csak a rendőrségnek. Azoknak meg nem politikai szempontok szerint kell eljárniuk vagy vérmérsékletet tanúsítaniuk, hanem a törvény értelmében és védelmében. Ha ez nem így van, akkor az már probléma, mert ott már a politikai irányítás gyanúja merül föl. Amihez a kormánynak nincs jogosítványa.
Vén Csataló
2014. április 11. 22:20
Voltak gesztusok. Rengeteg gesztus volt már. 1998-2002 között hegyekben álltak a gesztusok. És Orbánék annyit tanultak meg belőlük, hogy ennek a söpredéknek az irányában semmi értelme nincs gesztusokat tenni. Ezek azt gondolják, hogy a gesztusok az irányukba kötelezően járnak, viszonozni azokat viszont nemhogy nem kötelező, de nyugodtan beleköphetnek abba a kézbe, amiből egy perccel azelőtt elfogadták a pénzt, előnyt, gesztust. Ebből (is) elég volt. Ideje, hogy megtanulják, semmiféle joguk nincs gesztusokért verni az asztalt. Semmilyen gesztus nem jár olyanoknak, akik nem hogy előre, de utólag sem mutatnak semmiféle tiszteletet, empátiát, belátást, sőt szemrebbenés nélkül visszaélnek a gesztussal.
balbako_
2014. április 11. 17:00
Önmérséklet. Erre figyelmeztetném a veszteseket tanúsítsanak önmérsékletet. A súlyos vereség nem jelenti azt, hogy azonnal és feltétel nélküli diktátumok végrehajtására kötelezik a győzteseket. Nem jelenti azt, hogy a totális vezetés jogát maguknak oktrojálhatják. Kérni még meg kell tanulniuk, mert az elmúlt 75 évben ezt a szót nem ismerték, csak a diktálást, parancsolást.
ceres
2014. április 11. 16:51
Minden jobboldali győzelem után megjelennek ilyen írások-sőt , jámbor értelmiségiek 2010-ben azt szerették volna, hogy a nem éppen pragmatikus alkotmányjogász, a "rendszerváltás" egyik géniusza maradjon az államfői méltóságban.(azzal érveltek:helytelen volna olyan államfőt választani , aki -úgymond-kiszolgálja a Fideszt)..Egyébként:az Szdsz-mentalitású szektát a helyére kell szorítani:gazdaságban-oktatásban-kulturában egyaránt.Hol a helyük?Mondjuk az Apró-klán cselédjei közt.De társadalmi értelemben marginalizálni kell őket..Most van hozzá erő, és kedvező a történelmi helyzet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!