„Egyszerű a válasz arra a kérdésre, hogy Amerika miért hallgatja le gyakorlatilag a világ összes telefonját, miért olvassa az e-maileket és követi a műholdas kommunikációt. Azért, mert megteheti. Van rá pénze, embere, technológiája. Tegyük a szívünkre a kezünket, a helyében mi is megtennénk. Hogy mást ne mondjunk, jó lenne tudni, hogy közbeszerzések idején Orbán utasítja Simicskát, vagy fordítva. De bulvárlapok hetekig élnének egy Pikali–Rékasi-telefonból is.
Amerikának van persze magyarázata: a 2001-es terrortámadások óta nemcsak az Egyesült Államok, de az egész világ szabadságát, demokráciáját, életmódját kell védeni. Akár a világ szabadsága, demokráciája, életmódja árán is. De nagyon naivnak kéne lennünk, hogy elhiggyük, 2001 előtt nem halásztak az adattengerben. A kérdésben teljes az egyetértés a politika két oldala között, együtt halásznak.
Miután nem lehet előre tudni, melyik telefonról, melyik számítógépről érkezik terrortámadás elhárítására alkalmas információ, ezért mindent figyelnek. A szűrőprogramok úgyis csak a gyanús eseteknél riasztják az elemzőket, no meg akkor, ha eleve hírszerzési prioritás valakinek a lehallgatása. Ez utóbbi szempontból viszont nehéz eldönteni, ki a fontosabb, az európai politikát jócskán meghatározó német kancellár, aki persze közeli barát és gyakori vacsorapartner, vagy a szomáliai Al Sabab terroszervezet középvezetői, akikre rakétás drónok vadásznak napi 24 órában.”