Feketeország

2012. december 15. 14:57

Fekete György mondatai állam és polgár viszonyáról mesélnek. Rémmeséket.

2012. december 15. 14:57
Stumpf András
Heti Válasz

„Fekete György szavai is 1979-et idézik, de meghatároznák, sőt, úgy fest, meghatározhatják a mai magyar kultúrpolitikát. A hangsúly a politikán van. Mindaz, amit Fekete György az Indexnek elmondott, ugyanis messze nem ízlésbeli vagy művészeti, még csak nem is kulturális problémákat vet fel. Hanem bizony politikaiakat. Állam és polgár viszonyáról mesélnek ezek a mondatok. Rémmeséket.

Merthogy mi is kell Fekete szerint az általa vezetett, most már köztestületként működő művészeti akadémiában való taggá váláshoz?

Először is komoly életmű. Ez rendben van. Másodszor közéleti teljesítmény. Ez már érdekes, de sok mindent jelenthet, ne akadjunk fenn rajta. Harmadszor: egyértelmű nemzeti érzés, vitathatatlan nemzettudat.

Na, most, ilyen nincs. Az ugyanis, hogy kinek van egyértelmű nemzeti érzése, még kevésbé mérhető, mint a művészi érték. Nincs hozzá műszer. Azt tehát Fekete György dönti el, kinek van ilyenje, nyilván. Félreértés ne essék: a magánklubjába Fekete azt hív meg, akit csak akar. Azt is tilt ki onnan. A Magyar Művészeti Akadémia éppen ezért volt a helyén eddig, még mielőtt egy abszurd húzással belebetonozták volna az alkotmányba. Teljesen helyénvaló, hogy világnézeti alapon is szerveződnek művészek - ha magánakadémiákon teszik ezt. Az is kétségtelen, hogy az MMA-ban nagy művészek is tagok (voltak), Makovecz Imrétől Jankovics Marcellen át, a lesajnálásukkal, a magát sokszor felsőbbrendűnek tartó liberális gőggel tehát csak csínján. Fekete viszont, úgy fest, nem vette észre: köztestületként egyszerűen nincs joga bárkit is kitiltani a soraik közül csak azért, mert az illető szerinte nem nemzeti, nem magyar. Egy interjúrészletből tudjuk, hogy Konrád György szerinte például nem az. Tény, hogy Konrád sok hisztérikus, hajmeresztő, olykor hamis vagy egyenesen hazug mondattal lepett meg minket és Európát az elmúlt húsz évben, azt is fotók bizonyítják, hogy még Gyurcsány Ferenc mellé is odaálldogált chartázni, de ez legyen az ő baja. Az életműve ettől még a magyar kultúra része. Magyarul írt, volt idő, amikor fontosat is írt magyarul. Bizonyára Spiró György is mondott-írt Feketének nem tetszőket. És? Spiróval kapcsolatban nekem is van saját, személyes rossz tapasztalatom. Und? Ettől még nem változik a tény: talán a legjobb drámaírónk. Állítólag ő sem férne be a magyar művészek közé. Gratulálok.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kjkj945
2012. december 15. 15:25
Fekete ország Fekete országot álmodtam én, ahol minden fekete volt, minden fekete, de nem csak kívül: csontig, velőig fekete, fekete, fekete, fekete, fekete. Fekete ég és fekete tenger, fekete fák és fekete ház, fekete állat, fekete ember, fekete öröm, fekete gyász, fekete érc és fekete kő és fekete föld és fekete fák, fekete férfi, fekete nő és fekete, fekete, fekete világ. Áshatod íme, vághatod egyre az anyagot, mely lusta, tömör, fekete földbe, fekete hegybe csap csak a csáklyád, fúr be furód: s mélyre merítsd bár tintapatakját még feketébben árad, ömöl nézd a fü magját, nézd a fa makkját, gerle tojását, csíragolyót, fekete, fekete, fekete fekete kelme s fekete elme, fekete arc és fekete gond, fekete ér és fekete vér és fekete velő és fekete csont. Más szin a napfény vendég-máza, a nap a színek piktora mind: fekete bellül a földnek váza, nem a fény festi a fekete szint karcsu sugárecsetével nem: fekete az anyag rejtett lelke, jaj, fekete, fekete, fekete.
Jaseroque
2012. december 15. 15:10
Ez nem volt már?
Rücsök
2012. december 15. 15:07
András, András baj lesz ebből! A Szörényi interjú, most meg ez.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!