Minden szentnek

2011. november 22. 08:47

Lázár javaslata a többségibb és aránytalanabb rendszer felé mutat, ahol a jelenleginél könnyebben lehet akár kétharmadot is szerezni.

2011. november 22. 08:47
Török Gábor
törökgáborelemez

„Az ördög persze a részletekben rejlik, az első elemzések ezeket már szépen számba is vették, felesleges lenne itt is megismételni. Számomra a legérdekesebb most az, hogy mit árul el ez a tervezet a készítői gondolkozásáról. A javaslat ugyanis a mostaninál többségibb és aránytalanabb rendszer felé mutat, olyan felé, ahol csak a saját oldalukat uraló, egységbe tömörült pártok képesek nyerni, ahol a kis pártok számára az indulás sem egyszerű, s ahol a jelenleginél könnyebben lehet akár kétharmadot is szerezni.  Ha a Fidesz, amelynek most lehetősége volt bármit az asztalra tenni, valóban ilyen rendszerben szeretne legközelebb versenyezni, az két dologra utalhat:

1. Annyira bízik magában a párt, hogy komolyan számol azzal, 2014-ben is a legtámogatottabb politikai erő lesz, amely az egyéni választókerületek többségét elviheti, ahonnan még »győztes« töredékszavazatokat is garmadával szerezhet. Mint ahogy abban is bízik, hogy 2014-re sem jön létre vele szemben egységes baloldali-liberális választási koalíció, továbbá a Jobbik sem lesz olyan erős, hogy több helyen relatív többséget szerezzen.

2. A Fidesz bizonytalan abban, hogy 2014-ben ez lenne a helyzet, de azzal számol, hogy jövőre még pontosan ilyennek látszik majd a magyar politikai erőtér, s ezért csökkenő fölényével – akár egy kifejezetten alacsony részvétel mellett (lásd érvényességi küszöb eltörlése) – is képes lehet egy előrehozott választáson a fölényes győzelemre, sőt, akár a kétharmad újbóli elnyerésére.

Minden más esetben hatalmas öngól – azaz akár egy másik politikai formáció kétharmados többségét elősegítő és ezzel a mostani »vívmányokat« veszélyeztető - lehet ez a kétségtelenül a Fideszre szabott tervezet.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senye Péter
2011. november 22. 09:41
Az angol választási rendszerben 25%+1 szavazattal lehet parlamenti többséget szerezni (2/3 nem szükséges), általában 30 valahány % elegendő a többséghez. Ahogy egy nem régi (HVG) cikkben is megállapították, növelhető a többséget szerzett kormánypárt stabilitása, de nincs olyan demokratikus választási rendszer, ami kifejezetten egyetlen pártnak lenne előnyös.
tarackos
2011. november 22. 09:20
Aki a jelenlegi ámokfutást látva, egy a 2/3-ot még a jelenlegi rendszernél is könnyeben elérhetővé tevő választási rendszerre nem mond élből nemet, az szvsz egy nagy marha... Ha folyton 2/3-al kormányoznának, akkor semmi értelme nem lenne az alkotmánynak, 4 évente felül lehetne írni. Persze aki a káoszban érdekelt az érthető ha lájkolja...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!