„Lát arra középtávon lehetőséget, hogy 4-5 százalékkal nőjön a gazdaság, mint ahogy ezt a kormány szeretné? Lehetséges, hogy kinőjük az államadósságot?
Nem. Ilyen adórendszer mellett továbbra sem látni, miként lesz 400 ezer új munkahely és 4 százalék fölötti növekedés. Bár ha Németország egyszer elkezd szárnyalni, amit nem sokan hisznek, az biztos sokat segít. A napokban a portugál pénzügyminiszter kijelentette, hogy eddig az ország stratégiája az volt, hogy kinövik az adósságot, de rájöttek, hogy ez szinte lehetetlen. Inkább komoly fiskális kiigazításba kezdtek.
Számomra most úgy tűnik, hogy a kormány az adósság kinövése érdekében mindent bevet.
Egyetértek a kormánnyal, hogy nagyon fontos kikerülni az adósságcsapdából, a növekedést beindítani, és a fiskális és az inflációs várakozásokat lehorgonyozni, mert akkor ide is tódulna a tőke. De most bizonytalanság van, így nemcsak késhetnek egyes beruházások, de el is fordulhatnak a befektetők az országtól.
Az utóbbi nyolc évben a túlszabályozás, a gazdaságpolitika és a jogrend kiszámíthatatlansága, a korrupció mind jelentősen csökkentette az ország vonzerejét a befektetők szemében. Ugyanezek a tényezők természetesen a hazai kisvállalatoknak sem kedveztek, ezért alacsony a beruházási ráta. Ráadásul a munkakínálat, az aktivitási ráta Európában az egyik legalacsonyabb. Ezekhez a dolgokhoz hozzá kell nyúlni, ebben teljesen egyetértek a kormánnyal. De nem lehet hirtelen csodát várni. Egy bizonyos kapacitás van a gazdaságban, amit fel tudunk használni. A gazdaság mesterséges felpörgetése – például alacsonyabb kamattokkal – csak szalmaláng jellegű fellobbanást hozhat. Nem lehet csak úgy kinőni az adósságcsapdát: neki kell állni az érdemi átalakításoknak.
Ezt ígérik is, februárra.
Nagyon remélem, hogy tényleg megvalósul.”