Nyugaton sokan attól tartottak, hogy Moszkva meghosszabbíthatja a zárlatot, esetleg véglegesen elzárja ezt a gázcsapot, és megfosztja Németországot a kulcsfontosságú alapanyagától.
„A legrosszabb forgatókönyv, hogy a Gazprom részéről teljes leállás következik be. Hogy ez bekövetkezik-e vagy sem, azt nem tudjuk” – mondta korábban Eric Mamer, az Európai Bizottság, az EU végrehajtó ágának, az Európai Bizottságnak a fő szóvivője.
5 millió német munkahelye szűnne meg, ha Oroszország leállítaná a gázszállítást
A nagy gazdasági szövetség számításai szerint az orosz gáz németországi elzárása az ország gazdasági teljesítményét is csökkentené 12,7 százalékkal, a nyersanyag azonnali elhagyása különösen keményen sújtaná az üveg-, vas- és acélipart; a veszteség ezekben az ágazatokban csaknem 50 százalékos lenne.
A bajor gazdasági szövetség (VBW) szerint Németország a 89 százalékos importarányával szinte teljes függésben van a külföldi földgázszállításoktól.
Az előző hét elején a németországi önkormányzati vállalatok szövetsége (VKU) arra figyelmeztetett, hogy az országban drasztikus energiaár-emelkedés várható, amely drasztikusan növelni fogja a csődbe ment vállalkozások számát – írta korábban a Makronóm.
„Ha rövid időn belül nem érkezik több gáz Oroszországból, akkor télen nagy problémáink lesznek. Rosszabb lesz, mint a Covid-19 járvány” – mondta Ingbert Liebing ügyvezető igazgató.
Megnyugodhatnak a németek
A gázáramlás Európa felé az Északi Áramlat 1 gázvezetéken újraindult csütörtökön, az éves karbantarás után – írja a Reuters.
A Reutersnek nyilatkozó, nevük elhallgatását kérő források szerint a gázvezeték újraindult a tervezett időben, viszont a korábbi 160 millió köbméter kapacitásnál kevesebb gázt engednek majd át naponta.
A hír megjelenése előtt az Európai Bizottság nem számított a gázszállítások újraindítására, így az árak emelkedtek – miután viszont közölte a Reuters, hogy újraindul az Északi Áramlat 1, a holland tőzsdei gázár 3 százalékot esett.
Borítókép: Shutterstock