Fintech podcast: Hatalmas űr tátong a pénzügyi edukáció területén

2021. október 29. 17:33

A Fintech Világa adásában Suppan Márton és Érczfalvi András az edukáció fintech szektorban betöltött szerepéről beszélgetnek.

2021. október 29. 17:33
null

A Fintech Világa adásában Suppan Márton és Érczfalvi András az edukáció fintech szektorban betöltött szerepéről beszélgetnek. Hazánk szempontjából látszik, hogy a pénzügyi ismeretek elméleti oldalon még megvannak ugyan, a gyakorlatba ugyanakkor a lakosság többsége mindezt nem tudja átültetni, ebben az összevetésben nemzetközi szinten sem állunk jól. Ez természetesen nem elsősorban a társadalom a felelőssége, hiszen az adásban is elhangzik, hogy a fontos gazdasági és pénzügyi szereplők, de még a fintechek sem járnak élen a pénzügyi edukációban. Az inkumbensek ráadásul nem ritkán ki is használják ügyfeleik pénzügyi ismereteinek hiányát.

Amíg a Duolingo a nyelvtanulás, a Khan Academy pedig az általános oktatás területén lettek vezető felületek, addig úgy tűnik, hogy

a pénzügyi edukáció területén nem látni egy óriási, világszerte használt szereplőt.

Ennek ellenére az utóbbi hónapokban már érzékelhetők egy edukációs trend előszelei a fintech piacokon. Erre jó példa a Quirk, amely egy olyan pénzügyi felület, ahol pszichológiai elemeket felhasználva határozzák meg az emberek pénzügyi személyiségét és ahhoz passzoló pénzügyi, büdzsézési tanácsokkal, valamint személyre szabott oktatási anyagokkal látják el őket. Egy másik példa a W1TTY brit neobank, amely a pályakezdő és az egyetemi tanulmányaikat megkezdő fiatalokat célozza meg szolgáltatásaival, ezeknek a jövőben egy nagy részét fogja képezni a fejlesztés alatt álló edukációs moduljuk, ami felelősségteljes költésre ösztönöz.

Az inkumbenseknél kevesebb ilyen ötletes megoldást látni, de mindenképp említést érdemel banki fronton a Royal Bank of Canada és az orosz VTB Bank, melyek egyaránt kártyamegoldásokkal próbálják edukálni a fiatalabb generációk tagjait (gyermekek, tinédzserek) és beemelni őket ügyfélkörükbe zsebpénzkártya szolgáltatásukon keresztül. Hasonlóan gondolkodik, az AIB, Írország egyik legnagyobb bankja is, amely pénzügyi műveltségi programot indít 12-18 éveseknek, melyre az ír gimnáziumok 70 százaléka már jelentkezett is.

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zseboszkiraly
2021. november 02. 10:24
Egyetértek. Ezek az angol nyelvből átültetett neologizmusok nagyképűek és taszítóak. A beavatottság benyomását akarják kelteni, és az ismeretterjesztés helyett csak elriasztják a témától az olvasót. Így nem fog menni az "edukáció" kedves Márton ! Mellesleg : Mi a csoda az az "inkumbens"?
Megtalálta
2021. november 01. 20:52
Nekem is az "edukáció" szúrja a szememet. Nem vagyok ellenére az angol szavak használatának, de csak akkor, ha nincs az adott témára jól kifejező magyar szó. Ugyanígy nem szimpatikus sem a fintech, sem az inkumbens, sem pedig a "büdzsézési" kifejezés.
panka45
2021. november 01. 20:52
Nem olvastam a cikket, de megjegyzem, itt az újabb csodaszó: az edukáció. naponta többször hallom és olvasom, pedig van magyar kifejezés is, sőt sokkal árnyaltabban lehet kifejezni magyarul. Úgy vettem észre, hogy az edukál kifejezést használják a : képzés, szakképzés. oktatás, szakoktatás, tájékoztatás, felvilágosítás, tájékoztatás helyett. Mert az olyan "terndi"
Rasdi
2021. október 31. 23:48
Őszintén szólva nekem a "fintech" is olyan "kínai".
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!