Szijjártónak elege van az ukrán ígéretekből: elmondta mi történik, ha a magyar kisebbség nem kapja vissza a 2015 előtti jogokat

„Nem szeretnénk, hogyha »baleset« lenne” – fogalmazott a külügyminiszter.

A litván EP-képviselő szerint a kárpátaljai magyaroknak semmi bajuk nincs a kisebbségeket érintő brutális ukrán törvényekkel, miközben az EU név nélkül nyilatkozó diplomatái amiatt kritizálták a magyar kormányt, hogy csak a békével és az energiabiztonsággal van elfoglalva.
Az EU diplomatái úgy jellemezték a magyar kormány álláspontját, hogy az „teljesen elrugaszkodott a valóságtól”, és csak az amerikai béketervre, valamint az energiabiztonságra összpontosít – írja az Euractiv.
Már az is megdöbbentő, hogy egyes lapok szerint szörnyű, ha egy tagállam a békére és az energiabiztonságra fókuszál, de itt még nincs vége a történetnek: a La Croix által megkérdezett EP-képviselő szerint az állam- és kormányfőknek meg kell találniuk a módját, hogy rákényszerítsék Orbán Viktort, hogy engedjen, „még akkor is, ha ezért fizetni kell”.
Budapest fő érve az ukrajnai magyar kisebbség helyzete, Orbán Viktor ugyanis úgy véli, hogy sérülnek a magyarok jogai. De az ukrajnai magyarok nem panaszkodnak, és az EU-tagság mellett állnak
– állítja Paulius Saudargas, aki természetesen a szélsőségesen magyarellenes Manfred Weber pártcsaládjához, az Európai Néppárthoz tartozik.
„A kárpátaljai magyarok jogait 2015-től kezdve szisztematikusan elvették (…) Ez elfogadhatatlan. A mi pozíciónk világos és egyszerű: a 2015-ig érvényben volt jogokat adják vissza a magyaroknak (…) Semmi extrát, semmit nem kérünk efölött” – mondta nemrég Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
A tárcavezető kifejtette, hogy ehhez képest két új törvényjavaslat is van a kijevi parlament előtt, és az egyik arról szól, hogy a magyar nyelv használatát még a tanulók közötti magánérintkezésben, illetve a tanárok egymás közti beszélgetéseiben is megtiltanák.
A történtekre Ferenc Viktória, a Fidesz-KDNP Európai Parlamenti képviselője is reagált közösségi oldalán. Bejegyzésének felütésében hangsúlyozta,
mi, kárpátaljai magyarok, továbbra is visszaköveteljük azokat a jogokat, amelyektől Ukrajna az utóbbi években megfosztott minket!”
Felidézte, hogy Ukrajna uniós csatlakozási folyamatának megnyitásakor kötelezettséget vállalt a kárpátaljai magyar közösség jogainak teljes mértékű helyreállítása terén. Ezt Ukrajna Alkotmánya és az ország által ratifikált nemzetközi szerződések is megkövetelik. „Ezért elfogadhatatlan, hogy illetéktelen politikai szereplők, valótlan nyilatkozatokat tegyenek a nevünkben és politikai célokra használják fel közösségünket!” – húzta alá.
A politikus arra is felhívta a figyelmet, hogy Manfred Weber pártcsaládjához, az Európai Néppárthoz tartozó litván EP-képviselő, Paulius Saudargas, aki – mint fentebb is írtuk – azt állítja, hogy Orbán Viktor és a magyar kormány kijelentéseivel ellentétben, az Ukrajnában élő magyar közösség nem panaszkodik az őket ért jogfosztásokkal kapcsolatban.
Ferenc emlékeztetett, hogy Ukrajna 2015-től szisztematikusan fosztotta meg az országban élő kisebbségeit az őket megillető jogoktól, és ahelyett, hogy teljesítené kötelezettségvállalásait ezen jogok visszaállítása terén,
a Verhovna Rada további olyan törvényjavaslatokat tekint át, amelyek a magyar nyelv használatát még a tanulók közötti magánérintkezésben, illetve a tanárok egymás közti beszélgetéseiben is megtiltanák.
Posztját azzal zárta,
a kárpátaljai magyar közösség nem szeretne mást, mint visszakapni a korábban biztosított jogait, hogy egyenrangú állampolgárként élhessen szülőföldjén,
egy békés és demokratikus Ukrajnában”.
A vonatkozó bejegyzést alább olvashatja teljes terjedelmében:
Ezt is ajánljuk a témában
„Nem szeretnénk, hogyha »baleset« lenne” – fogalmazott a külügyminiszter.
Nyitókép: AFP/Michaela Stache
***
A cikket Magyarország megújult médiafigyelője, az OBSERVER szemlézte a mandiner.hu számára.