Kemény üzenetet kapott az Egyesült Államokból a CDU: teljesen elszakadtak a valóságtól
Az amerikai hírszerzés korábbi vezetője szerint a sarkukra kellene állniuk a német politikusoknak.
A Euronews az AfD-t és a román példát is előveszi – ott ugyebár meg is semmisítették a választási eredményeket, és kitiltották a győztest a további megmérettetésből...
Kevesebb mint egy hónap van hátra a német parlamenti választásokig, és a törvényhozók egyre nagyobb aggodalommal figyelik az autoriter államok, különösen Oroszország destabilizációs kísérleteit – számol be rettegve az Euronews.
A német külügyminisztérium szerint a 2022-ben létrehozott „Doppelgänger” elnevezésű orosz dezinformációs kampány továbbra is aktívan próbálja befolyásolni a nyugati országokat, köztük Németországot.
A kampány célja, hogy aláássa Ukrajna támogatását és zavart keltsen a nyugati demokráciákban, ahogyan korábban Franciaországban és az Egyesült Államokban is tették.
Thomas Erndl, a Keresztényszociális Unió (CSU) parlamenti képviselője szerint a német kormány tisztában van azzal, hogy Moszkva beavatkozik az európai választásokba, különösen Németországban és Lengyelországban.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai hírszerzés korábbi vezetője szerint a sarkukra kellene állniuk a német politikusoknak.
A liberális médium számára a politikus rámutatott, hogy Oroszország szisztematikusan próbálja aláásni a német politikai intézményeket és társadalmi bizalmatlanságot szítani.
Példaként hozta fel az Alternatíva Németországért (AfD) párt felemelkedését, amelynek támogatottsága részben az ilyen befolyásolási mechanizmusokra vezethető vissza. „Ezek az üzenetek gyakran tartalmaznak egy szemernyi igazságot, amelyet aztán felerősítenek és eltúloznak” – mondta Erndl, aki szerint Németországnak jobban fel kell készülnie az ilyen fenyegetésekre.
Bár léteznek már bizonyos védelmi intézkedések, további forrásokra és modern technológiák, például mesterséges intelligencia alkalmazására is szükség van. Emellett elengedhetetlen a közvélemény tájékoztatása és az oktatás fejlesztése a dezinformáció felismerésére.
Ezt is ajánljuk a témában
Sahra Wagenknecht az AFP hírügynökségnek nyilatkozott, szerinte a mostani német kormány migrációs politikája megbukott.
A német külügyminisztérium nemrégiben több mint 50 000 X (korábbi nevén Twitter)-fiókot azonosított és jelentett törlésre, amelyek kapcsolatban álltak a Doppelgänger-hálózattal. Szerintük ez a kampány olyan hírportálokat, mint a Der Spiegel és a Welt weboldalait klónozza, majd a hamis híreket közösségi médiás botok segítségével terjeszti, megtévesztve a felhasználókat.
„A közösségi médiában hatalmas befolyásolási kísérletek zajlanak – hamis fiókok, manipulált híroldalak és automatizált propagandagépezetek révén” – fogalmazott Erndl.
A politikus szerint bár a kormányok technikai eszközökkel harcolhatnak az ilyen beavatkozás ellen, a lakosság tájékoztatása legalább ennyire fontos.
Hozzátette, hogy az európai szintű együttműködés kulcsfontosságú, valamint szükség van a jogi eszközök megerősítésére és a hírszerző szolgálatok hatáskörének bővítésére.
A zöldpárti Konstantin von Notz szintén súlyos fenyegetésként tekint az autoriter államok által terjesztett dezinformációra, amelynek célja a demokratikus diskurzusok mérgezése és az intézmények hiteltelenítése.
„Nemcsak Oroszország, hanem Kína és más autoriter rezsimek is felismerték, hogy demokráciáink és jogállami rendszereink sérülékenyek” – nyilatkozta a politikus.
Véleménye szerint az Európai Uniónak és a német belügyminisztériumnak sokkal hatékonyabb lépéseket kellene tennie a dezinformáció elleni harcban. Ennek érdekében szabályozni kell a nagy online platformokat, megerősíteni a felügyeleti hatóságokat, valamint növelni az állampolgárok médiatudatosságát.
Von Notz arra figyelmeztetett, hogy a választások közeledtével a dezinformációs támadások felerősödhetnek, ezért a hatóságoknak és a választóknak is fokozottan ébernek kell lenniük.
Ezt is ajánljuk a témában
Szakértőt kérdeztünk, hogy mennyire lehet ragadós a román példa Európában.
Példaként említik Romániát is, ahol tavaly decemberben érvénytelenítették az elnökválasztás első fordulóját, miután nem az az eredmény született, mint amire számítottak.
Nyitókép: KAY NIETFELD / AFP