Utánuk a vízözön: elfogadták az európai migrációs paktumot
Pecsét került rá Brüsszelben: vagy befogadod a migránsokat, vagy fizetsz, mint a katonatiszt. Szijjártó Péter és Kovács Zoltán ezt nem hagyta szó nélkül.
Marsai Viktor, a Mathias Corvinus Collegium Migrációkutató Intézetének igazgatója szerint különböző nemzetközi aktivista csoportok mindent megtesznek annak érdekében, hogy az Európai Unió a jövőben sem rendelkezzen elrettentő mechanizmussal az illegális bevándorlás terén.
Nyitókép: AFP/Nicolas Economou
Bár retorikai szinten becsapósnak tűnhet, Brüsszel továbbra sem úgy áll a migrációs válsághoz, ahogy Magyarország immár lassan tíz éve – állapította meg a Mandiner érdeklődésére Marsai Viktor, a Mathias Corvinus Collegium Migrációkutató Intézetének igazgatója, akit arról kérdeztünk, hogyan változtatják meg a választási eredmények és a jobboldal erősödése a politikai elit hozzáállását az illegális bevándorlással kapcsolatban.
A mostani rendszer fenntarthatatlan, az állampolgárok pedig a választásokon mondják el a véleményüket: elég volt! De az is látszik, hogy a migrációs paktummal az Európai Unió olyannyira megkötötte saját és tagállamai kezét, hogy nehéz valódi megoldásokat keresni
– fogalmazott a szakértő. Hozzátette, ugyan szavak szintjén elindult egy gondolkodás a paktum eltörléséről, technikai nyoma ennek nem látszik, miközben különböző civil szervezetek és aktivista csoportok mindent megtesznek, hogy aláássák az alternatív megoldásokat.
Ezt is ajánljuk a témában
Pecsét került rá Brüsszelben: vagy befogadod a migránsokat, vagy fizetsz, mint a katonatiszt. Szijjártó Péter és Kovács Zoltán ezt nem hagyta szó nélkül.
Marsai Viktor példaként az olasz-albán megállapodást említette, amely – az Európai Unió terveivel együtt – hatalmas pofont kapott, hiszen bár még Ylva Johansson belügyi biztos szerint is összeegyeztethető az EU-s joggal, az első csoport migránst vissza kellett vinni Olaszországba.
Aktivista olasz bírók és NGO-k mindent megtesznek azért, hogy nyitva tartsák az olasz határokat, jelentős összefogással akadályozták meg a folyamatot. Bízunk benne, hogy Giorgia Meloni kormányfő nem adja fel, de ha minden útnál felvetődik ez a jogi zűrzavar, akkor a rendszer biztosan működésképtelen lesz
– jelentette ki a Migrációkutató Intézet igazgatója. Hangsúlyozta, az Európai Unió jelenleg a migráció terén nem rendelkezik elrettentő mechanizmussal, az albán megoldás pedig pont ezt jelentené: az illegális bevándorlók nem fognak kifizetni kisebb vagyonokat az embercsempészeknek, ha utána egy albán táborban találják magukat. A szakértő rámutatott, jelenleg különböző szervezetek komoly harcot vívnak annak érdekében, hogy a menedékkérő eljárásokat az EU területén hajtsák végre a hatóságok – Orbán Viktor viszont többször kiemelte, hogy ez a legrosszabb megoldás.
Németországgal kapcsolatban Marsai Viktor megjegyezte, Solingen után még Olaf Scholzék sem állhattak úgy a migrációhoz, mint előtte, gyorsvonatként érkezett hozzájuk a valóság. A reakciók között említette a schengeni határok lezárását, valamint azt, hogy katari közvetítéssel megindultak a toloncjáratok Afganisztánba.
Néhány tucat emberről volt szó, ám azt nem tudni, hogyan lennének képesek hazaküldeni több százezer, nemzetközi jogi védelemre nem jogosult személyt
– mutatott rá. Lengyelországgal kapcsolatban megjegyezte, ott egy lengyel határőr meggyilkolása után vált egyértelművé, hogy a közvélemény zéró toleranciát követel Donald Tusk kormányától, amely egyelőre nem fogad be menedékkérelmeket.
Ezt is ajánljuk a témában
Most már ő is így látja; az Európai Bizottság még rákényszerítené Magyarországra a késelő szírhez hasonló „menedékkérőket”.
Ami a stabil magyar álláspontot illeti, a Migrációkutató Intézet Guarding the Gates of Europe – The Hungarian Approach to Migration címmel jelentette meg angol nyelvű kötetét, reagálva az olyan nyugat-európai vádakra, amelyek szerint Magyarország migrációs politikája „bevándorlásellenes”, „idegenellenes” és „embertelen”. A könyvben temérdek fotó illusztrálja a migrációs helyzetet, vannak olyanok is, amelyeken fegyverek vagy éppen felfegyverzett bevándorlók láthatók.
A könyvbemutatón Rétvári Bence miniszterhelyettes, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára igazságtalannak nevezte a migrációs politika kapcsán Magyarország ellen indított uniós eljárásokat,
azt pedig egyenesen felháborítónak, hogy az Európai Unió Bírósága 200 millió euróra (800 milliárd forint) büntette Magyarországot, mert nem hajtja végre az előírt intézkedéseket.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszterelnök szerint a döntés felháborító és elfogadhatatlan.
„Közel tíz év után sem született megoldás uniós szinten az illegális bevándorlás megfékezésére: évente több százezren jutnak be Európába ellenőrizetlenül, magyar példára sorra húzzák fel a határkerítéseket a frontországok, és a korábban bevándorláspárti országokban egyre hangosabbá válnak a migrációellenes hangok. A magyar kormány álláspontja viszont 2015 óta változatlan a kérdésben, megvédjük a törvényeket és megvédjük a déli határt” – jelentette ki.
A bírság igazságtalan, hiszen nekünk kell fizetni azért, mert megvédjük magunkat, miközben nekik kellene fizetni azért, mert megvédjük az Európai Uniót
– tette hozzá az államtitkár.
Marsai Viktor megjegyezte, az illegális bevándorlók feltartóztatását célzó kerítésépítések megítélése sem egységes. Míg a magyar építési munkálatok heves bírálatokat váltottak ki, a spanyol, lengyel és finn határkerítéseknek egyáltalán nincs akkora visszhangja.