Nyitókép: Sameer Al-Doumy / AFP
Orbán Viktor a Kossuth rádió vendége volt, a brüsszeli EU-csúcs kapcsán. A miniszterelnök péntek reggel élőben jelentkezett a belga fővárosból, a Jó reggelt, Magyarország! műsorban.
Az interjú előtt, csütörtökön arról számolt be a miniszterelnök, hogy az EU-csúcs legfontosabb kérdése az ukrán gabona ügye, ugyanis „az ukrán dömping lassan tönkreteszi az európai és a magyar gazdákat”.
Az interjúban beszámolt arról Orbán Viktor, hogy „furcsa érzés Magyarországról jönni Brüsszelbe”, mert hazánk úgy néz ki, mint egy egészen normális ország, mivel higgadt, nyugodt és észszerű gondolkodás zajlik, mégha vannak a Dallast idéző közjátékok,
míg Brüsszelben háborús hangulat, nyelvezet, logika uralkodik.
Mintha a saját háborújukat vívnák – jegyezte meg a kormányfő.
Mi nem állunk háborúban Oroszországgal, de ők igen – mondta Orbán. Jól emlékszem, hogy indult ez a háborús spirál: a sisakoktól jutottunk el a katonákig. Korábban a németek nem akartak fegyvereket küldeni, akkor sisakokat küldtek. Ma olyan rakétarendszereket adna Németország Ukrajnának, amellyel be lehet lőni orosz területekre.
„Úgy érzem magam, mintha egy másik galaxisba érkeztem volna” – mondta a brüsszeli háborús hangulatról a miniszterelnök.
Orbán Viktor megjegyezte, hogy az a legriasztóbb, hogy ami 2-3 hónappal ezelőtt elképzelhetetlen lett volna, az mára hétköznapi eseménnyé válik. „Ez nem egy videójáték. Ez a valóság. Egy-egy döntésnek az a következménye, hogy másnap meghal valaki. Mára már százezrek haltak meg” – emlékeztetett a háború kapcsán. A brüsszeli nyilatkozatok hatásai felmérhetetlenek.
Két dolgot kell képviselnünk, mondta:
a tűzszünetet és a béketárgyalást.
Magyarországon pedig a baloldal háborúpárti, a háborúba való belesodródást pedig el kell kerülni.
Brüsszel Soros embereinek a foglya
Arról is beszélt a miniszterelnök, hogy Nyugaton csak a választások során kérdezik meg az embereket a véleményükről, míg itthon a nemzeti konzultációk révén gyakran vonják be az embereket a döntésekbe.
Nyugaton is jobban támogatják az emberek a háborúellenes politikai erőket, azonban ez azért nem eredményez békepárti fordulatot Európában, mert Brüsszel valójában Soros György hálózatának fogja.
A Soros-féle hálózat beépült az európai intézményekbe. Az unió pénzt ad nekik, hogy működjenek – mondta a miniszterelnök.