Európa jobbra fordul?
A Politico májusi cikke szemléletesen ábrázolta azon uniós államokat, melyekben előre tört, vagy hatalmon van a jobboldal.
A lap hozzátette, „az Orbán-show-nak vége”.
Szokásához híven a Politico péntek reggel a brüsszeli hírlevelében tálalta a csütörtöki megállapodást az olvasóinak. Az egyik bekezdésben gyakorlatilag bevallották már ők is, hogy a befagyasztott magyar források kérdése szorosan össze van fonva az ukrán kérdéssel: „a csúcstalálkozót megelőzően a kormányok azt állították, hogy Magyarország befagyasztott uniós pénzeszközeinek kérdése független az ukrán kérdéstől, és nem alkudozási alap.
A vezetők azonban a reggeli találkozón valóban megvitatták a témát”.
Névtelen diplomatákra és tisztviselőkre hivatkozva arról írt a lap, hogy „Olaszország és Franciaország nagyobb rugalmasságot sürgetett Brüsszeltől, hogy Magyarország könnyebben jusson uniós forrásokhoz. A német Olaf Scholz azonban – ugyanezek a diplomaták szerint – a reggeli során visszavágott, és
ragaszkodott ahhoz, hogy Magyarországnak akkor kell megkapnia a forrásokat, ha megfelel a kritériumoknak”.
Ursula von der Leyen pedig azt hangsúlyozta, hogy a magyarok nem kaptak további engedményeket, amit Scholz is hangoztatott a csúcstalálkozót követő sajtótájékoztatón.
A Politico arról is beszámolt, hogy amint meglett a megállapodás, Ursula von der Leyen egyből tárcsázta is Washingtont. Ahogy fogalmaztak,
„Ursula von der Leyen a mai megállapodás után gyorsan felhívta Joe Biden amerikai elnököt.
John Kirby, a Fehér Ház szóvivője újságíróknak elmondta, hogy a Kijevnek nyújtott uniós támogatás »nem helyettesíti az amerikai vezetést«, mivel a Biden-kormányzat továbbra is nyomást gyakorol a Kongresszusra az Ukrajnának nyújtott további segélyek érdekében.”
Nyitókép: UKRAINIAN PRESIDENCY / HANDOUT / ANADOLU / ANADOLU VIA AFP