Döbbenetes videón, ahogy megindul az észak-koreai katonák első offenzívája
Oroszország megkezdte az Észak-Koreából átvezényelt katonák bevetését az ukrán erők elleni támadásokban.
A két világháborúban való orosz részvétel három-négy évig tartott, és egyre valószínűbb, hogy ez a mostani is nagyjából ilyen időtávot fog majd át.
„Az utóbbi három világháború alapmintázatát az orosz és német birodalom egymás ellen uszítása jelenti, ami a brit birodalom és az amerikai birodalom számára a »pivot area« feletti uralom, az európai kontinentális »erőegyensúly« fenntartásának fő eszköze. Az előző két világháborúban való orosz részvétel három-négy évig tartott, és egyre valószínűbb, hogy ez a mostani háború is nagyjából ilyen időtávot fog majd át.
E három háború (a mostani is) alapvetően védekező háború volt, ám érdemes szemügyre venni Oroszország három másik háborúját is, az 1853-ban kezdődő krími háborút, az 1904-es japán háborút és a nyolcvanas évek során zajló afgán háborút. Ezek a háborúk kétségtelenül az orosz birodalom terjeszkedő háborúi voltak. A krími háborúban a gyengülő oszmán birodalom helyét próbálta elfoglalni a Fekete-tenger, illetve a szorosok uralásával a Földközi-tenger feletti katonai ellenőrzés megszerzése érdekében, ám az akkor világbirodalomként »üzemelő« brit birodalom ezt éppen a már említett geopolitikai okok miatt megakadályozta, és Oroszország megsemmisítő vereséget szenvedett.
Hasonlóan megsemmisítő volt veresége a Japánnal vívott 1904–1905-ben lezajló háborúban, amelyben a Csendes-óceán északi térsége feletti uralom volt a cél, ám a brit birodalom számára ez is stratégia céljainak fenyegetését jelentette. A vereség nyomán 1905-ben polgárháborús helyzet alakult ki Oroszországban. És végül a szintén totális vereséggel járó afgán háború a Közel-Kelet ellenőrzésére alkalmas „támaszpontként” kellett volna Szovjetunió számára.
E háborúk átlagos hossza öt év körül volt ugyan, de az afgán háború közel évtizednyi hossza nélkül számolva ezek is viszonylag rövid háborúk voltak. A három védekező és három expanzív háború átlagos hossza valamivel több mint négy év, így feltehetőleg e mostani háború is még évekig tarthat.”
***
Nyitókép illusztráció. Fotó: MTI/AP/Alex Babenko