Demokráciában élnek-e még a finnek?
„Perem a vallásszabadság próbája lesz” – nyilatkozott Räsänen az első fokú eljárást megelőzően az ADF International nevű keresztény szervezetnek, hozzátéve:
Bízom abban, hogy még mindig demokráciában élünk, és az alkotmányunk, illetve az aláírt nemzetközi egyezmények biztosítják a szólás- és vallásszabadságot”.
„Ha elítélnek, az egyenlő lenne a cenzúrával” – jelentette ki az orvos végzettségű, ötgyermekes politikus, aki 2011-től 2015-ig állt a finn belügyi tárca élén, hozzátéve azonban, hogy ha győztesen kerül ki a perből, az fontos lépés a szólás- és vallásszabadság szempontjából nem pusztán Finnország, hanem Európa és más országok számára is, amelyekben szintén óriási nyomás nehezedik az LMBTQ-lobbi részéről a keresztény felekezetekre.
„Sajnálatos, hogy az LMBTQ-ideológiát az egyház kritikátlanul támogatja” – nyilatkozta korábban egy magyar keresztény lapnak ügyével kapcsolatban Päivi Räsänen. Hangsúlyozta: „Az LMBTQ-aktivisták célja, hogy elhallgattassák azokat a hangokat, melyek azon alapulnak, hogy biológiailag két nem létezik és a házasság férj és feleség egysége.
A két nemen alapuló rend lebontása különösen ártalmas a gyerekekre nézve.
Mindig hangsúlyoztam, hogy a homoszexuálisok és más nemi kisebbségek emberi jogai és méltóságuk tiszteletben tartandóak és védendőek. Azonban a Biblia egyértelműen kijelenti, hogy a házasság férj és feleség egysége, és a homoszexualitás Isten akarata ellen van.”
Nemzetközi kiállás, élén a magyarokkal
A Räsänen-Pohjola-per jelentős nemzetközi visszhangot váltott ki, s bár a fősodratú sajtó jellemzően nem számolt be róla, a konzervatív és keresztény portálok Amerikától Ausztráliáig foglalkoztak az üggyel. Ezzel párhuzamosan fokozódott a nyomás a finn igazságszolgáltatáson: számos ismert és még több hétköznapi keresztény polgár követelte, hogy ejtsék az abszurd ügyet és mentsék fel a vádlottakat. A CitizenGO nemzetközi keresztény-konzervatív értékvédő szervezet petíciójához több mint 350 ezren csatlakoztak, egy amerikai keresztény csoport által gyűjtött támogató aláírásokat pedig Andrew Brunson lelkész, a hite miatt korábban Törökországban bebörtönzött misszionárius adta át Räsänenéknek Helsinkiben, ahol a magyar keresztényeket a CGO munkatársa, Faragó Renáta képviselte személyesen. Eközben Európa-szerte kisebb nagyobb szimpátiatüntetések zajlottak a finn nagykövetségek előtt.