A legfrissebb forgatókönyv: ezért válthatják le hamarosan Zelenszkijt Ukrajna éléről
A béketárgyalásokra Magyarországot meghívhatják, a németeket és a franciákat nem.
Kis-Benedek József szerint a drónok és egyéb fegyverek szállításának ugyan fontos szerepe lehet a harctéri cselekmények alakulásában, de a háború kimenetelét döntően biztosan nem fogja befolyásolni.
Minden országnak joga van fegyvert eladni más államnak – kommentálta Kis-Benedek József a Mandiner kérdésére a Politicónak azt az értesülését, hogy Peking kész katonai segítségnyújtást biztosítani Moszkvának, drónok mellett esetleg lőszerek és kézifegyverek szállítását is tervezi.
A biztonságpolitikai szakértő emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Államok, továbbá több mint negyven ország pedig Ukrajnát látja el különböző harci eszközökkel, berendezésekkel, járművekkel, így semmi rendkívüli nincs abban, ha például egy hadiipari üzlet keretében Kína – amely katonai nagyhatalom – Oroszországnak exportál (egyébként Moszkva is nagyon sok helyre szállít fegyvereket kétoldalú megállapodások keretében).
Ukrajnában jelenleg a drónoknak nagy szerepük van az összecsapásokban, ezekből az eszközökből pedig az oroszoknak kevés van – ők inkább tüzérségi eszközökből állnak jól –, ezért nem véletlen, hogy ilyeneket szeretnének beszerezni onnan, ahol ezek rendelkezésre állnak – fogalmazott a szakértő. Ugyanakkor kijelentette, az
ezzel nem lesz a konfliktus közvetlen résztvevője.
Kis-Benedek József hozzátette, a drónok és egyéb fegyverek szállításának ugyan fontos szerepe lehet a harctéri cselekmények alakulásában, kiszélesítheti az eszkalációt, de a háború kimenetelét döntően biztosan nem fogja befolyásolni. Annyi drónt biztosan nem kapnak az oroszok, hogy azzal el tudják árasztani egész Ukrajnát, s ezzel kicsikarják a győzelmet – fogalmazott a biztonságpolitikai szakértő.
Nyitókép: Képernyőfotó
***