Nem volt egyszerű, de végül megszületett az egyezség
Az Egyesült Királyság 2020. január 31-én lépett ki az Európai Unióból, azonban 2020. december 31-ig átmeneti időszak kezdődött a brit-uniós kapcsolatokban. A cél az volt, hogy a kilépést követő időszakban olyan megállapodás születhessen, amely a jövőre nézve is képes egyértelmű irányt szabni a kétoldalú kapcsolatrendszer számára.
A két fél december 24-én jelentette be, hogy megszületett a megállapodás az Egyesült Királyság és az Európai Unió jövőbeni kapcsolatrendszerének feltételeiről.
A megállapodás egyik fő eleme egy szabadkereskedelmi egyezmény, amely százszázalékos vámliberalizációt – vagyis vám- és kvótamenetes kereskedelmet – biztosít Nagy-Britannia és az EU kétoldalú áruforgalmában,
abban az esetben, ha az áruk megfelelnek a vonatkozó eredetigazolási előírásoknak.
A mai nap folyamán előbb az Unió vezető tisztviselő, majd pedig Boris Johnson brit miniszterelnök látja el kézjegyével az egyezményt. A brit parlament alsóháza rendkívüli ülés keretében vitatja meg a megállapodást, majd a szavazást követően a Lordon Háza elé kerül az egyezmény. A két ház jóváhagyását követően Erzsébet királynő beleegyezésével törvényerőre emelkedik.
Az egyezmény elfogadásáig hosszú és rögös út vezetett.
Előbb a brit parlament által elfogadott belső piaci törvény miatt alakult ki törésvonal az Egyesült Királyság és az Unió között, majd a kereskedelempolitika körüli ellentétek éleződtek tovább, és mindeközben a koronavírus-járvány folyamatosan hátráltatta a tárgyalásokat. Mindezek fényében december elején több uniós ország, így Belgium, Hollandia és Franciaország is arra kérte az Európai Bizottság, hogy – a gazdasági érdekek biztosítására – készítsen készenléti tervet egy esetleg megállapodás nélküli Brexitre. A tagállami nyomásgyakorlás és a rövid határidő végül elősegítette, hogy a december eleji vészharangok ellenére megszülethessen a megállapodás.
A megállapodás kész, de nem mindenki elégedett az Unióban
Boris Johnson szerint az egyezménynek köszönhetően az Egyesült Királyság továbbra is az Európai Unió legjobb barátja és szövetségese lesz. Azonban a miniszterelnök optimista szavai nem jelentik azt, hogy a „két jó barát” között sikerült minden ellentétet feloldani. Továbbra is vannak olyan politikai, gazdasági és jogi területek, melyek az uniós tagállamokat és a briteket is aggodalommal töltik el.