Áder: Elérte célját a New York-i klímacsúcs

2019. szeptember 26. 06:57

2030-ra Magyarország befejezi a szén energetikai hasznosítását és nem mond le az atomenergiáról – jelentette ki az államfő.

2019. szeptember 26. 06:57

A New York-i klímacsúcs teljesítette célját, lendületet adott az egyes országoknak az újabb cselekvésre a globális felmelegedés elleni küzdelemben, és ösztönözte a további vállalásokat – értékelte a konferenciát csütörtökön újságírók előtt nyilatkozva Áder János. A magyar államfő részt vett és fel is szólalt a hétfői klímacsúcson, majd azt követően az ENSZ esedékes közgyűlése keretében rendezett Fenntarthatósági Fejlődési Célokkal foglalkozó csúcstalálkozón.

A köztársasági elnök szerdán négyszemközti megbeszélést folytatott Antonio Guterres ENSZ-főtitkárral, akivel szintén elemezték a klímaeseményt és megállapították: a mostani tanácskozás nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a decemberben esedékes chilei klímakonferencián előrébb lépjenek és a jövő évi londoni klímacsúcson az eddigieknél ambiciózusabb nemzeti vállalásokat tegyenek az államok a globális felmelegedés megállítására.

Áder János emlékeztetett arra: a New Yorki-klímacsúcsot az ENSZ-főtitkára azzal a felkéréssel hívta össze, hogy az egyes országok vezetői ne hangzatos ígéreteket tegyenek ott, hanem konkrét cselekvési programokkal, vállalásokkal álljanak elő. A köztársasági elnök úgy fogalmazott, hogy Magyarország nem érkezett üres kézzel. Áder János a plénumon és az ENSZ-főtitkárral folytatott megbeszélésén is részletesen szólt Magyarország Virtuális Erőmű programjáról, amely iránt több ország érdeklődik és három állam már alkalmazza. A tíz éve indult program lényege és filozófiája szerint az a legolcsóbb energia, amelyet meg sem termelünk.

„A program keretében eddig több energiát takarítottunk meg, mint ami a magyarországi atomerőmű teljesítményének egy negyede” – mondta Áder János. Az októberben esedékes budapesti Víz Világtalálkozó kapcsán az ENSZ-főtitkára elismerően szólt azokról az erőfeszítésekről, amelyeket Magyarország a vízválság megelőzése érdekében tesz – fogalmazott az államfő. A klímacsúcson elhangzottakkal összefüggésben Áder János elmondta, hogy nem minden ország tett újabb felajánlásokat, voltak, amelyek csak ratifikálták a 2015-ös párizsi klíma megállapodásban foglaltakat.

Magyarország vállalásai közül kiemelte, hogy az ország meg fogja tízszerezni 2030-ig a naperőművi kapacitását. Ezen kívül, szintén 2030-ra Magyarország befejezi a szén energetikai hasznosítását és „nem mondunk le az atomenergiáról”. Utóbbi kapcsán Áder János úgy fogalmazott, hogy Magyarország egyetért a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel, az OECD-vel és azokkal a tudósokkal, akik szerint a párizsi klímavállalás nem teljesíthető az atomenergia használata nélkül.

„Kevés olyan ország lesz 2030-ban amely elmondhatja magáról, hogy a megtett intézkedések következtében az általa megtermelt áram több mint 90 százaléka széndioxid-mentes lesz. Magyarország ezen kevés országok sorába fog tartozni" - jelentette ki az államfő.

Kitért arra is, hogy 2050-re legalább 30 százalékkal kell javítani az épületek energiahatékonyságát. Mint mondta, ehhez az első lépést Magyarország már megtette, hiszen január elsejétől nagyon szigorú szabályok vonatkoznak az újépítésű házakra, a következőkben pedig azt vizsgálják majd, hogy a régebben épült házaknál miként lehet az energiahatékonyságot a következő15-20 évben javítani.

Szintén vállalta Magyarország, hogy 2030-ig a 25 ezer főnél nagyobb lélekszámú településen a közösségi közlekedésben csak elektromos buszok közlekedhetnek. Áder János elmondta végül azt is, hogy Magyarország 2050-ig jelentősen szeretné növelni erdőterületei nagyságát.

(MTI)

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kanóc
2019. szeptember 26. 12:32
Dübörög a zöld baromság... Na de mit mondanak erről a (nem lefizetett) szakemberek? https://youtu.be/X1tyzRnbLl0?t=1751
Tiszafa
2019. szeptember 26. 12:18
"Elérte célját a New York-i klímacsúcs" Biztos? Ha a cél egy kis időhúzás volt, akkor igen. Ugyanis így nem 300-350 év, hanem 400-450 év múlva lesz élhetetlen a bolygó.
áfonya
2019. szeptember 26. 11:15
Ezt azért Gréta és a mögötte álló ballib banda jobban tudja! Tessék már hozzászokni, hogy ők azt veszik ténynek és terjesztik akként, amit önös érdekből kitalálnak, tényekkel, valósággal, ilyesmivel már nem is vitatkoznak, közük sincsen hozzá, nem is értik, mért vetik fel egyesek ellenérvnek. Az igazság és a való náci támadás (vagy valami ilyesmi, ami épp jön) nekik, semmi több!
áfonya
2019. szeptember 26. 11:03
Több mint ötszáz tudós üzeni az ENSZ-nek: nincs klímavészhelyzet Kommunisták akarják a földet élhetetlenné tenni . A szén-dioxid növényi táplálék, a földi élet alapja A szén-dioxid nem szennyező anyag, hanem elengedhetetlen a földi élethez. A fotoszintézis egy áldás. A magasabb szén-dioxid tartalom jót tesz a természetnek, mivel zöldebbé teszi a Földet: a levegőben lévő plusz szén-dioxid elősegítette a globális növényi biomassza növekedését. Ez a mezőgazdaság számára is jó, mivel világszerte növeli a terméshozamot. Kommunisták csinálják a feszültséget emberiséget piszkálják hülye ötletekkel mintha kitaláltak volna valamit , emberiséget ugráltatják ,, jajgatnak levegőért közben Európát elárasztják vérbajos piszkot betegséget hozó csőcselékkel . Elmebajos kommunisták akarták a folyók visszafelé folyanak, időjárást megváltoztatni ,, most is ez történik ..... Több mint ötszáz tudós és klímaszakértő írta alá az ENSZ főtitkárának küldött „Európai Klímanyilatkozatot”, amelyben fel szeretnék hívni a figyelmet arra, hogy nincs globális felmelegedés, és Földünk jövőbeni sorsát inkább tudományos, mintsem politikai kérdésként kellene kezelni. Amíg a 16 éves svéd környezetvédelmi aktivista, Greta Thunberg a jelenleg is zajló klímacsúcson kéri az ENSZ tagjait, hogy ne vegyék el a jövőjét, és foglalkozzanak a klímaváltozás okozta problémákkal, több mint ötszáz tudós és szakértő arra kéri António Guterres főtitkárt: ne hagyják, hogy az általános hisztéria beárnyékolja a valós adatokat. Az aláíró szakértők legnagyobb gondja, hogy a klímaváltozás kérdése sokkal inkább politikai viták színtere, és választási kampányok alapja, mint valós, a társadalmunkat érintő probléma. A nyilatkozatban több ponton is kitérnek arra, miért alaptalanok a globális felmelegedéssel való riogatások. A globális felmelegedés nem okozott természeti katasztrófákat. Semmi statisztikai bizonyíték sincs arra, hogy a globális felmelegedés miatt több vagy pusztítóbb hurrikán, árvíz, kiszáradás vagy hasonló természeti katasztrófa alakult volna ki
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!