Elemző: Világszinten is odafigyelnek Orbán Viktorra (VIDEÓ)
Fricz Tamás szerint „az amerikai befolyás az Unióra nézve egy régi dolog. Így Donald Trumpot figyelembe kell vennie a brüsszeli elit tagjainak.”
Őshonos állatok fennmaradását veszélyezteti az amerikai-mexikói határra tervezett kerítés.
Kihalással veszélyeztethet több mint ezer állatfajt, ha megépül a Donald Trump amerikai elnök által javasolt fal az amerikai-mexikói határon – figyelmeztettek amerikai kutatók. Olyan őshonos veszélyeztetett fajok, mint a mexikói-félszigeten élő vadjuh, a mexikói szürkefarkas és a villásszarvúantilop-félékhez tartozó Sonoran pronghorn populációja veszélyesen széttöredezik a fal miatt - olvasható a BioScience című folyóiratban közzétett, több mint 2700 tudós által aláírt levélben.
A jaguárok (panthera onca) és oelotok (leopardus pardalis) is azon fajok között lesznek, amelyeknek oly mértékben csökken az amerikai populációja, hogy a faj kihalását eredményezheti az Egyesült Államokban. Robert Peters, a Defenders of Wildlife természetvédelmi csoport tagjának vezetésével írt levelükben a szakemberek részletezik a mintegy 3200 kilométer hosszan húzódó határtérség biológiai sokféleségére leselkedő veszélyeket. A kerítés és falépítés az elmúlt évtizedben és a Trump-adminisztráció kísérletei a határfal teljes kiépítésére „veszélyezteti a kontinens egyik biológiailag legsokszínűbb térségét. A már megépült szakaszok csökkentik a növények és állatok élőhelyének területét, minőségét és összekapcsolódásukat, és veszélybe sodorják a több mint százéves befektetést a fajmegőrzésbe” – írták. Amikor az állatok populációja széttöredezik, nehezebbé válik számukra párt, élelmet, vizet, biztonságos élőhelyet találni, és nagyobb lesz a kihalás kockázata. „Az ilyen szétszakítással, a vadjuh és más állatok és növények zombifajokká válnak – olyan populációkká, amelyek földrajzilag és genetikailag halálra vannak ítélve” – mondta Rodolfo Dirzo, a Stanford Egyetem biológusa, a levél társszerzője.
A határvidéken több mint ezer állat-, és több mint 400 növényfaj él. Közülük 62 már kihalás szélén álló fajként szerepel a Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján. Paul Ehrilch, a Stanford Egyetem kutatója egyenesen a biodiverzitás elleni bűncselekménynek nevezte a fal megépítését és fenntartását. A szakemberek felszólították az amerikai illetékeseket, hogy azonosítsák a fal megépítése által veszélyben lévő fajokat, tervezzenek folyosókat az állatok lehető legnagyobb mértékű átjárására, és hozzák helyre az állatoknak az építkezés által elpusztított élőhelyét.
Egy 2005-ben elfogadott amerikai törvény szerint az amerikai belbiztonsági minisztérium az illetékes az ilyen védelem biztosítására a veszélyeztetett fajokról szóló törvény alapján. A határfal megépítése pénzügyileg még nem biztosított. Az amerikai képviselőház a múlt hónapban elvetette azt a törvénytervezetet, amely 25 milliárd dollárt irányzott elő az építésre.
(MTI)