Putyin: Hidegháborút provokálhatnak ki az USA lépései

2015. június 19. 21:24

Vlagyimir Putyin szerint „nem a helyi konfliktusok, hanem a világméretű döntések váltják ki a hidegháborút”, és az USA egyes lépései segítik annak kialakulását. Az orosz államfő ara kérte a nyugati országokat, hogy dolgozzanak együtt Oroszországgal az ukrán válság megoldásáért.

2015. június 19. 21:24

Nem Oroszország, hanem az Egyesült Államok lépései provokálhatnak ki hidegháborút és újabb fegyverkezési versenyt – jelentette ki az orosz elnök a szentpétervári nemzetközi gazdasági fórum pénteki záró vitájában. Vlagyimir Putyin azt mondta, hogy „nem a helyi konfliktusok, hanem a világméretű döntések váltják ki a hidegháborút, mint például Washington egyoldalú, 2002-es kilépése a rakétavédelmi rendszereket korlátozó nemzetközi egyezményből (ABM-szerződés). Ez valóban olyan lépés, amely a fegyverkezés újabb hulláma felé tol bennünket, és megváltoztatja a globális biztonsági rendszert.”

Az orosz államfő a szentpétervári fórumon a vitavezető felvetésére reagált, aki emlékeztette, hogy Washington csütörtökön azzal vádolta Moszkvát, hogy a délkelet-ukrajnai „felkelők” támogatásával új hidegháborút provokál ki.

Az orosz elnök hangsúlyozta, hogy Oroszország nem erőből diktál, nem viselkedik agresszívan, és „nem tart igényt tiszavirág életű szuperhatalmi státusra”, csupán „sokkal következetesebben és állhatatosabban védi saját érdekeit” a nemzetközi színtéren, mint azelőtt. 

Arra szólította fel a nyugati államokat, hogy „dolgozzanak együtt” Oroszországgal az ukrajnai válság megoldása érdekében. Szerinte Kijevnek a „manipulációról” át kell térnie a februárban elfogadott minszki megállapodás végrehajtására, mert a Donyec-medence státusáról szóló törvény elfogadását követően módosították a jogszabályt. Putyin közölte, hogy Oroszország teljes értékű párbeszédre számít Kijevvel, és azt is hangsúlyozta, hogy Ukrajna és országa „közös jövőre van ítélve”

Gazdasági kérdésekről szólva az orosz államfő kijelentette, hogy Oroszország képes volt elkerülni a mély válságot, a vezetés megszilárdította a helyzetet, amely „egyáltalán nem katasztrofális”. A világátlag körüli, 3,5 százalékos éves gazdasági növekedést akarnak elérni. 

Azt is elmondta, hogy Oroszország a külföldi büntetőintézkedésekre nem bezárkózással válaszol, hanem azzal, hogy szélesíti az üzleti, a befektetői szabadságot. Országa kész folytatni az együttműködést a Nyugattal. „A globális növekedés új központjaival való intenzív együttműködés semmiképpen nem jelenti azt, hogy kevesebb figyelmet fordítanánk a hagyományos nyugati partnereinkkel zajló párbeszédre” – mondta. Hozzátette, hogy Európa Oroszország vezető gazdasági partnere marad.

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
leftist
2015. június 21. 13:24
A tízszer akkora Kína simán megeszi reggelire Putyin bácsi "birodalmát". Kicsit rágós lesz neki néha a hús, és amit tényleg nem bír majd megenni, megy a végén a szalvétába és kuka! Vagy lehúzza...
Tintamin
2015. június 21. 11:28
Putyin barati annektalasaval (Krim), konkret haboruival semmi problema. Ez egy barom. Ja, a baratunk? Bocs, akkor cuki...
csuka
2015. június 20. 20:44
https://www.youtube.com/watch?t=164&v=6Ftq15XV0X4
Forsz
2015. június 20. 16:49
Az USA pontosan úgy viselkedik mint 1962-ben a Szovjetúnió. Akkor a kubai rakétatelepítések miatt a harmadik világháború szélén állt a világ, mert a Szovjetúnió végtelen beképzeltségében és a háborút követő diadalmámorát még ki nem heverve, túllépett egy ponton. Igen, akkor az USA-nak volt igaza, mert saját biztonsága forgott veszélyben. Hruscsovnak viszont volt annyi esze, hogy belássa, bizony ez már provokáció. Pedig nem is közvetlen kontaktszomszédságba akart települni (bár igaz, természetesen az interkontinentális rakétáknak ez már mindegy lett volna). Most pedig az USA az, amely nem fér a bőrébe. Szerintem Putyin még az elvárhatónál is szelídebb és visszafogottabb, mint joggal lehetne. Az USA jóval korábban körbetelepítette Oroszországot katonai támaszpontokkal, majd immár végtelen pofátlansággal, Ukrajnát, egy sok évszázada az orosz cári birodalom részét képező entitást sunyi módon, - NATO és EU tagságot ígérve - megkísérli beédesgetni a hatalmi övezetébe, amivel közvetlenül szomszédos katonai fenyegetettséget generál. Persze, ő nincs jelen, csak a balfaszai. Na, most ezt a veszélyt látva, Oroszország a Krímet, - amely Oroszország fekete tengeri védelmi bástyája volt évszázadok óta és az ukrán Hruscsovnbak egy részeg gesztusaként került Ukrajnához, vissza merte venni és helyreállítani a rendet. Na, ez az, ami máris hisztériát kelt a nyugati és NATO körökben. Naná, hiszen ha az oroszokat sikerült volna a Krímből kitakarítani, az mindennel felért volna egy vazallus Ukrajna esetén. A balti országok és a lengyelek vonítanak. De úgy, hogy a sok évszázados magyar-lengyel baráti viszony megrontása sem probléma számukra. Ugyan, mit kellene tennie egy körbefenyegetett katonai világhatalomnak? Nézni tovább a folyamatos pimasz provokációk sorát? Nos Putyin nem Gorbacsov és nem is Jelcin. Putyin tisztában van az országa szerepével és érdekeivel. Az ő eszét nem vették el a nyugatiak üres frázisai, mint anno Gorbacsovnak, akiről azt mondta M. Thatcher, hogy "ezzel az emberrel lehet beszélni". Valóban, lehetett, tönkre is vágta a saját országát, mert bevette a nyugatiak hízelgő képmutatását. Nem, nem a Szovjetúniót sajnálom, hanem azt utálom, hogy miként minket is tönkretettek 1990-et követően a sületlen de hatásos hazudozásaikkal, az ukránokat most nullázták le, semmire tekintettel sem lévő önös érdekeik mentén. És akkor jön itt néhány fasz, akik olyan hülyék mint a segg, és együtt vonyítanak azokkal, akiket még senki sem bántott, de félni azért félnek. Miért, mi nem félhetnénk? Mennyivel vagyunk az orosz katonai potenciál árnyékában biztonságosabb helyzetben a Baltikumnál, vagy a lengyeleknél? Szerintem az USA tolakodása sokkal veszélyesebb számunkra és a visítók számára, mint az oroszok. Nem az USA a szomszédunk, nem vele kell kereskednünk, jó viszonyban lennünk, az USA leszar bennünket és a saját érdekeit nézi csak. Viszont kiválóan tudja eladni a már kiüresedett és nem is igaz demokrácia-mantráját.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!