Összegezték a fejlődést a kínai elvtársak

2011. december 07. 13:07

A reform és nyitás politikájának 1978-as meghirdetése óta a kínai külkereskedelem 144-szeresére nőtt, s évente átlagosan 16,8 százalékkal bővült. A jövőben a káros kihatások csökkentésére, az energiatakarékosság növelésére, abiztonsági előírások szigorú betartására és a társadalmi felelősségvállalásra koncentrálnak majd.

2011. december 07. 13:07

Az elmúlt három évtizedben páratlan fejlődést produkált, de számos kihívással kell még megküzdenie Kínának, hogy erős kereskedelmi hatalommá váljon – áll a központi vezetés külkereskedelemről szóló, szerdán kiadott fehér könyvében. A reform és nyitás politikájának 1978-as meghirdetése óta a kínai külkereskedelem 144-szeresére nőtt, s évente átlagosan 16,8 százalékos bővülést felmutatva 2010-ben elérte a 2,97 ezer milliárd dollárt.

Kína jelenleg 10,4 százalékkal részesül a világkereskedelemből, tíz évvel ezelőtt még csupán 4,3 százalék volt ez az arány. A nyugati exportpiacok gyengesége és a növekvő termelési költségek miatt ugyanakkor Kínára komoly kihívások várnak. Kína a jövőben fejlődő országokba irányuló exportra koncentrál majd, importját a következő öt évben 8 ezer milliárd dollárra növeli a 2010. évi 2,97 ezer milliárdról. A külkereskedelem szerkezeti átalakításának felgyorsítására törekszenek, a minőségi gyártást, a kutatás-fejlesztését és az értékesítési csatornák szélesítését középpontba helyezve.

A kínai külkereskedelmi többlet a globalizáció és a nemzetközi munkamegosztás következménye. Ugyanakkor az árukereskedelmi többlet 2009 óta csökken, a szufficit GDP-n belüli aránya pedig 2008 óta mérséklődik. A fehér könyvben Kína fejlődő országként szerepel, hiszen továbbra is a globális ipari lánc alsó felén helyezkedik el, erőforrás- és energiafelhasználása, valamint környezetvédelmi költségei magasak, egyes vállalatainak nemzetközi versenyképessége alacsony, több iparága pedig komoly kockázatokat rejt magában.

A jövőben kiemelt hangsúlyt kap a külkereskedelem fenntartható fejlesztése, a következetlenségek, káros elemek kiiktatása. Hosszú távú cél a kompetitív előnyök erősítése, az energiatakarékosság fokozása és a kibocsátás csökkentése, a szellemi tulajdonjogok védelme a kereskedelemmel kapcsolatos ágazatokban, az exporttermékek minőségének javítása és a biztonsági előírások szigorú betartása, a társadalmi felelősségvállalás eszméjének erősítése. A nagy kereskedelmet folytató országból erős kereskedelmi hatalommá való átalakulás hosszú folyamat lesz és fáradságos erőfeszítéseket kíván majd.

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Krupp Skya
2011. december 08. 07:38
„A reform és nyitás politikájának 1978-as meghirdetése óta a kínai külkereskedelem 144-szeresére nőtt, s évente átlagosan 16,8 százalékkal ” A mi kommunistáink sokkal nagyobb emelkedésekett értek el főleg áremelkedésben, adóemelkedésben, államadósság tekintetében még Amerikát is elhagytuk (22.000 milliárd), úgy, hogy Lendvaiék a következő választások megnyerésekor nem a Fel vörösök proletárokat, vagy az Internacionálét fogják énekelni hanem az Itt van Amerika, itt van Amerika, itt van Amereika bum, bum, bum kezdetű slágert, Mesterházi erre fog szambázni, Kovács Laci bácsi rumbatökön kíséri őket.
kalasnyikov
2011. december 08. 06:53
ez a sok perkeltszaftzabáló magyar tálib, aki ugy gondolja,hogy Kinát ujabb ópiumháboru keretében térdre lehet kényszeriteni nagyot téved. Peking ma már a korábbi HongKong, utóbbi pedig már lekőrözte Manhattant. Mi pedig még mindig azon gondolkodunk,hogy génkezelten zabáljuk a maceszt, vagy sem....Csak igy tovább.
nagykata
2011. december 07. 18:23
aha... szóval nálad a kommunisták nem azok, akik 2002 és 2010 között bitorolták a hatalmat? nem a D209-es rendőrspion, nem a Apró familiába beházasodott KISZ titkár, illetve a másik, az internacionálét éneklő. nem baj, igy is jó. elvégre a logikád alapján a holokauszt a kommunisták csinálták. igazad van.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!