Franciaországot kárhoztatja a volt brit pénzügyminiszter az euró létrehozása miatt.
A II. világháború utáni időszak legfelelőtlenebb politikai kezdeményezései közé tartozott az európai valutaunió létrehozásról szóló döntés - írta hétfőn megjelent cikkében Lord Nigel Lawson, a brit Konzervatív Párt egyik legnagyobb tekintélyű veteránja, aki szerint fel kell hagyni a valutaunióhoz szükséges föderatív európai állam ideájával.
Lawson szerint ugyanis Franciaország annak idején rettegett az éppen újraegyesült Németország hatalmától, és attól is, hogy már nem tudja egyedül ellátni Európában betöltött vezető szerepét, amelyről úgy gondolta, hogy sorsszerűen őt illeti. Ebben a helyzetben Franciaország olyan különleges francia-német viszonyra törekedett, amellyel biztosítható a Bundesbank - a német jegybank - megszűnése független intézményként.
Lawson úgy véli: kezdettől fogva világos volt, hogy az euróövezeti kezdeményezésnek sírás lesz a vége, ha a valutaunióhoz nem társul teljes politikai unió. Lawson szerint az euróövezet megalkotói között voltak, akik pontosan tudták, hogy a valutaunió olyan válsághoz vezet majd, amelyen csak teljes politikai és költségvetési unió kialakításával lehet felülkerekedni, és „ez is volt a céljuk ezzel az egésszel”. A konzervatív politikus szerint azonban eljött az idő annak kimondására, hogy ebből elég, és határozottan fel kell hagyni azzal az elképzeléssel, hogy az integrációs folyamat egyetlen elfogadható végállomása az Európai Egyesült Államok.