Juliusz Janusz nunciusról egy, a januárban lemondott pécsi püspök által kezdeményezett perben derült ki, hogy a diplomáciai úton továbbított dokumentumok alapján bizalmasan értesítette az érintetteket az ellenük szóló bejelentés tartalmáról. A Vatikánban nem magyarázták, hogy a pápa Mayer Mihály lemondatása után két héttel miért helyezte Koszovóba magyarországi megbízottját. A kormány nevében Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes pénteken magas állami kitüntetéssel búcsúztatja a nyolc év után távozó lengyel származású diplomatát. A Vatikánban hivatalosan nem indokolták a váratlan és az egyházi hierarchiában bukásnak számító áthelyezést.
Az Index úgy tudja, egy magánszemély 2009 februárjában négyoldalas bejelentést küldött Tarcisio Bertone kardinálisnak, a Vatikán államtitkárának a magyar katolikus egyház több prominensét, köztük Mayer Mihályt érintő homoszexuális vádakról. A feladó azután postázta a katolikus egyház római központjába a fénykép- és hangfelvétel-melléklettel kiegészített levelet, hogy a magyarországi egyházvezetés válaszra sem méltatta, holott erkölcsi jellegű, vagyis nem egyházkormányzati kérdésben a metropolita érseknek is van jelzési kötelezettsége.
Juliusz Janusz 2009 májusában bizalmas, csak a címzettek kezébe adható levélben értesítette a bejelentés szereplőit az ellenük felhozott vádakról, és elárulta a bejelentő nevét. A bírósági eljárás anyagában található levél szövegéből arra lehet következtetni, hogy minden érintett külön-külön megkapta a rá vonatkozó rész kiollózott másolatát. Mayer püspök a nunciustól érkezett információk alapján 2009 júniusában, anélkül, hogy az ellene felhozott vádak ügyében bármilyen érdemi nyomozás történt volna, rágalmazásért feljelentette a magánszemélyt. 2009 augusztusában a nuncius az akkor már perbe fogott magánszemélynek is írt egy levelet, amelyben értesítette, hogy megérkezett a Vatikánból Bertone bíboros levele. Juliusz Janusz közölte a címzettel, hogy újabb bizonyítékokat ne küldjön neki, mert a nunciatúra nem bíróság, viszont tudomása van arról, hogy a vatikáni levél érintettjei világi bíróságon kezdeményeztek pert ellene, ezért a nuncius megvárja azoknak az eljárásoknak az eredményét.