Az új határzár a már meglévő 12,5 kilométer hosszú kerítés meghosszabbítása. A kerítés mellett új megfigyelő rendszert is kiépítettek, melynek célja megállítani az illegális bevándorlókat – adta hírül szombaton a Magyar Nemzet.
A hatékonyabb védekezésre a görög hatóságok szerint azért van szükség, mert félő, hogy több tíz-, illetve százezer ember menekül el Afganisztánból.
2015-ben mintegy 860 ezer illegális bevándorló érkezett Görögország szárazföldi és tengeri határaihoz Törökország felől, ez a szám azóta csökken, hogy a 2019-ben hatalomra került konzervatív kormány pedig a korábbinál határozottabban lépett fel a migrációval szemben.
A korábban évi átlagosan 75 ezer illegális határátlépési kísérlet tavaly 15 ezerre csökkent
– derül ki az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) a Magyar Nenmzet cikkében idézett adataiból.
Nem várakozhatunk passzívan a lehetséges becsapódásra. Határaink biztonságosak és sértetlenek maradnak”
– nyilatkozta újságíróknak Mihalisz Hriszohidisz polgárvédelmi miniszter.
„Szeretnénk egyértelművé tenni, hogy Görögország nem tud és nem is akar az EU bejáratává válni az oda igyekvő menekültek és bevándorlók előtt. Nem jöhetnek be emberek milliói Afganisztánból az Európai Unióba, Görögországon keresztül semmiképpen sem” – mondta Nótisz Mitarákisz görög bevándorlásügyi miniszter.
Az athéni kormány egyértelművé tette: ha kell, kitoloncolja az országból az illegálisan érkező afgánokat is.
A Mandiner is beszámolt, hogy nem csupán Görögország, hanem immár Törökország is 295 kilométer hosszú falat épít az Iránnal közös határára, hogy távol tartsa az Afganisztánból érkezőket.
Törökországnak nem feladata, nem felelőssége és nem kötelessége Európa migránsraktárává válni”
– jelentette ki Recep Tayyip Erdoğan török államfő emlékeztetve arra, hogy Törökország több millió szíriai menekültnek ad otthont évek óta.
Erdoğan pénteken telefonon egyeztetett Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnökkel
A török államfő görög kollégáját figyelmeztette arra, hogy lkerülhetetlen az újabb bevándorlási hullám, főleg ha Iránban és Afganisztánban nem hozzák meg a szükséges intézkedéseket.
„Emlékezhetünk, amikor 2015-ben, a migrációs válság csúcsán Magyarország épített határkerítést, a nemzetközi baloldal gyakorlatilag a fasizmus újraéledését vizionálta. Mindennek elmondtak minket azért, mert megvédtük hazánk és az unió külső határát. Most érdekes módon nem jönnek szakmányban az elítélő nyilatkozatok Brüsszelből, és nem tiltakoznak a Soros-féle álcivil szervezetek sem”– közölte Hidvéghi Balázs fideszes európai parlamenti képviselő június 21-én a Facebook-oldalán.