2020. január 31-én, 92 éves korában elhunyt Tornai József Kossuth-díjas, valamint a Nemzet Művésze címmel kitüntetett költő. Rá emlékezünk.
***
Egy barátom azt írta, Tornai József halálával az utolsó nagy költő távozott közülünk, már csak a kicsik maradtak. Ami így nyilván nem igaz, még ha értem is, mire utalt ezzel.
Mert Tornai költői univerzuma mintha tényleg más lenne, mintha gyökeresen különbözne a kortársi hangok legtöbbjétől. És nem is csak a mondandója miatt. Mert olyan nagyon sokfélét azért nem lehet mondani, a költészet örök témái adottak. Tornai univerzuma azért más, azért tágasabb – mondhatnám nyugodtan, hogy végtelen –, mert volt bátorsága és ereje ahhoz, hogy a verset, az alkotást hosszú életpályája során mindvégig a lehető legnagyobb feszültségben tartsa. Tornainál soha nem volt szó semmiféle divatról, nem voltak üresjáratok, nem voltak mélyrepülések. Ha Tornait olvasunk,
megértjük, mit jelent az, ha valaki tényleg költőként jön a világra.
Ha tényleg nincs más választása, mint hogy költő legyen. Tekintélyes életművéből a Holdfogyatkozás című, 1999-ben megjelent kötetével találkoztam először, amelyben szerelmét gyászolja el. Ez a mű jelentőségében olyan, mint Szabó Lőrinctől A huszonhatodik év.
Ez a megrendítő erejű kötet tudatosította bennem, hogy Tornai József valóban a huszadik századi magyar költészet egyik meghatározó alakja. Olyan mélyre ásott, hogy az olvasó néha tényleg beleszédül és elgondolkodik azon, hogy képes-e követni a szerzőt az emlékezés és a fájdalom sötét ösvényein. Tornai költészetében egyébként is van valami szédítő, delejes hatás. Az archaikus költészet elemi ereje élt benne, a ráolvasások, a varázsformulák mágikus tartalmai. Versei bizonyos értelemben egyáltalán nem voltak a modernek, inkább az látszott általuk, hogy milyen lehetett a költészet kezdete, amikor még nem is költészetnek nevezték, hanem tisztán szakrális aktus volt. Ebben az értelemben igaza lehet ennek a barátomnak, valóban úgy tűnik, hogy Tornai József volt az
utolsó olyan magyar költő, aki a kezdettel, a költészet titokzatos forrásvidékével még közvetlen kapcsolatban állt.
Ami így persze megint csak túlzásnak tűnhet, de aki olvasott életében Tornait, talán érti, hogy miről beszélek. Egyszerűen nem azokban a léptékekben gondolkodott, mint a többiek.