Eretnek az, aki hisz Hugh Grant hazugságainak
Vallásról, hitről és választásról veszélyes a nagyközönségnek nyilatkozni vagy akár szónokolni, mert könnyű belefutni abba a hibába, hogy alaptalanul valótlanságokat állítunk.
Tarcisio Bertone szerint a sajtó célja a pápa és a bíborosok megosztása volt, ez azonban nem sikerült: az egyház egységesen sorakozik fel a pápa mögé.
A szentszéki államtitkár első alkalommal nyilatkozott a Vatikánból kiszivárogtatott dokumentumok botrányáról, a Vatileaks néven ismert botrányról és a pápai komornyik letartóztatásáról.
Bertone kijelentette: „senki sem akarja eltitkolni az egyház árnyait és tévedéseit”, de számos újságíró „meséket talál ki és legendákat gyárt”. A szentszéki államtitkár kitalációnak nevezte az olasz újságokban megjelent feltételezéseket, miszerint a Vatileaks hátterében a Vatikán falain belül zajló hatalmi harc húzódik meg.
„Egyetlen egy bíboros sem érintett a dokumentumok kiszivárogtatásában” – jelentette ki Bertone, aki szerint az olasz sajtó célja a bíborosok és a pápa megosztása volt, de ez nem sikerült, mivel az egyház egységesen sorakozik fel a pápa mögé.
Bertone megjegyezte, hogy a Vatileaks-botrány csakis olasz kontextusban érthető meg, mivel az olasz sajtó célpontja ő volt, így akarták lemondásra kényszeríteni. A szentszéki államtitkárságról és a pápai dolgozószobából kiszivárogtatott bizalmas jelentések és levelek januártól jelentek meg az olasz újságokban. XVI. Benedek ezt követően három fős bíborosi testületet bízott meg az „áruló” azonosításával. A vatikáni csendőrség tartóztatta le Gabrielét, aki azóta egyedüli vádlottként a pápai állam fogdájában vár a bírósági tárgyalására.