Az évtizedet fiatal fideszesként kezdtem

2019. december 31. 15:21

A Momentum-generáció vezetőjeként fejeztem be.

2019. december 31. 15:21
Fekete-Győr András
Fekete-Győr András

„A mai nappal véget ér egy számomra (is) roppant meghatározó évtized, ami mellett nem mehetek el visszapillantások nélkül. Jóllehet, az egész évtizedet Orbán Viktor hatalmaskodása fémjelezte, ez volt az az időszak, amikor a '89 körül és után született nemzedékek, vagyis az Y és Z generációk politikai közösségbe szerveződtek, hogy a következő évtizedben megdöntsék a múltat, és megkezdjék a jövőt.

Számomra ezek voltak a fontosabb fordulópontok:

2010-ben, első éves egyetemistaként bizalmat szavaztam a Fidesznek, mert elegem lett Gyurcsány Ferenc és a szocialisták kormányzóképtelenségéből és hataloméhségéből. De egy szempillantás alatt, már 2011-ben elárulva éreztem magam. Az emberek magánnyugdíjpénztári vagyonának elkobzása jogász hallgatóként, az EU-val szembeni hangulatkeltés pedig európai polgárként volt megbocsájthatatlan.

A 2014-es választásokig politikai közönybe süllyedtem, politikai árva lettem. Egyik pártban sem láttam a XXI. századi korszellemet. A közéletet követtem, de általában csak a barátaimmal nevettem rajta. Aztán 2014-ben, amikor az ellenzék lejáratódott politikusai egymás jelenlététől is szorongva jelentették be az összefogást, elszégyelltem magam. Nem miattuk, hanem magam és a kortársaim miatt. Ha nem tetszik a rendszer, ha nem tetszenek a szereplők, ha nem tetszik a közélet, akkor ne panaszkodjál, ne csak kritizáljál, hanem ragadd meg a lehetőséget, válj alakítóvá, és változtasd meg!

2015-ben, egy év önmegerősítés és politikai társkeresés után megtaláltam azokat a tenniakaró fiatalokat, akikkel belevághattuk a fejszénket egy új, XXI. századi, cselekvő politikai közösség megszervezésébe. Kezdetben generációs alapon, külföldre vándorolt fiatalokkal is vállt-vállnak vetve építettük a „földfelszín alatt” a közösségünket.

A Momentum Mozgalom 2017 januárjában zászlót bontott, és több, mint negyed millió résztvevővel egy pillanatra megállítottuk a közpénzlopást, és megvalósítottuk az évtized legnagyobb mozgósító akcióját: NOlimpia - Nem az olimpiára, igen a jövőnkre. Ezzel pedig felhelyeztük a Momentum-generációt a magyar közélet térképére. Első lépésünkkel akkora pofont adtunk Orbánnak, hogy az – képletesen értve – szotyival a szájában zuhant arccal a földre a felcsúti lelátón.

Aztán 2018 áprilisában a Fidesz-gépezet méltatlan eszközökkel, unfair játékszabályokkal, gyáva módon, de visszavágott. Az évtizedben immár harmadik alkalommal csináltak maguknak kétharmadot, a Momentum-generáció pedig nem jutott be a parlamentbe. De nem törtünk össze: még a választások éjszakáján világossá tettük, hogy maradunk, ellenállunk, változtatunk.

2019 számomra egyszerre volt a Momentum-generáció felemelkedésének és a rendszerbontásnak az éve. Az EP-választások előtt a pártok rangsorában még a hatodikok voltunk, a választások után pedig Nektek köszönhetően a harmadikok lettünk. Négy hónappal később, az önkormányzati választásokon pedig már a DK-val holtversenyben végeztünk az ilyenkor mérvadó megyei listás szavazatok alapján. Vagyis letisztítottátok az ellenzéki térfelet, és kiemeltetek két pártot, egyet a múltból, egyet a jövőből.

De a momentumos eredményeknél sokkal fontosabb fejlemény, hogy összeomlott a Fidesz legyőzhetetlenségének hamis mítosza, és 3 és fél millió magyar jelenére és jövőjére vannak közvetlen ráhatással az ellenzéki városvezetések. A XXI. századi Magyarországra vágyó választók visszakapták a reményt, a pártok pedig esélyt arra, hogy 2022-ben kormányt, kurzust, és rendszert váltsunk! Ez a cél hatja át gondolkodásunkat, lükteti a szívünket, mozgatja a kezünket, és pörgeti a lábainkat.

Éppen ezért 2020 az építkezés éve lesz.

Nagyon szépen köszönöm Nektek az együtt töltött éveket, különösen a 2019-et! Köszönöm, hogy akkor is sokan kitartottatok mellettünk, amikor hülyeséget csináltunk, vagy amikor még nem voltunk elég népszerűek és vonzóak!

Nagyon boldog és sikerekben gazdag új évet kívánok Nektek! Jövőre építkezünk tovább! Gyertek velünk, csatlakozzatok!

A következő évtizedet biztosan az Orbán-kormány kezdi meg, de abban is biztos vagyok, hogy a Momentum vezetésével egy új, XXI. századi, cselekvő kormányzat fejezi be.”

Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.

Összesen 377 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2020. január 02. 23:37
Még egy év hátra van az évtizedből. Jobb lenne, ha nem mennének politikusnak olyanok, akik nem értik az évtized definícióját. Tíz birkát, szemüveget, évet akármit is úgy számolunk össze, hogy eggyel kezdjük és tízzel fejezzük be és nem nullával kezdve, hogy kilenc legyen a vége. Az évtizednek mindig akkor van vége, amikor az évszám maradék nélkül osztható tízzel. Azaz idén év végén. Nulladik év nem létezik.
balbako_
2020. január 02. 17:17
És rájött, hogy a Fideszben mindenki különb nála.....Erre elkotródott.
Karvaly
2020. január 01. 21:41
Mindig is azt mondom, hogy a marketingesek számára mindegy, hogy padófelmosót vagy politikust kell eladniuk, de ez a klisé bármelyik tévéshop-reklámban megállná a helyét: "A 2014-es választásokig politikai közönybe süllyedtem, politikai árva lettem. Egyik pártban sem láttam a XXI. századi korszellemet. A közéletet követtem, de általában csak a barátaimmal nevettem rajta." Mindig is küzdöttem a problémámmal, de soha nem találtam igazi megoldást. Szerencsére itt az új BraveX (tm) !
catalina9
2020. január 01. 17:36
"Nem elhanyagolható körülmény azonban, hogy Fekete-Győr kikkel rakta le a mozgalom alapjait. Kezdjük talán Hajnal Miklóssal, aki a szombati tisztújításig elnökségi tag volt, és akit a mozgalom agyaként emlegetnek. Ő a Soros György által alapított Közép-európai Egyetemen volt kutatósegéd. Jelenleg politológiát és közgazdaságtant tanul Oxfordban, júniusban végez. Mécs János is a Momentumot erősíti. Róla a legfontosabb, ami elmondható, hogy Mécs Imre fia. Mint köztudott, Mécs Imre az SZDSZ egyik emblematikus politikusaként vált ismertté, 2006-ban azonban már az MSZP színei¬ben indult a parlamenti választásokon. Az elnökségi tagok sorában foglalt helyet szombatig Csala Dániel, az ő neve alatt jegyezték be tavaly november 3-án a mozgalmat. Fekete-Győrhöz hasonlóan ő is jogász végzettségű. Jelenleg saját, 2014-ben bejegyzett kft.-jét, a Trip-est¬et igazgatja. A cég fő tevékenységi köre ingatlanok bérbeadása. A társaságban felbukkan egy Daniel Roichman nevű izraeli állampolgár is, kézbesítési megbízottként pedig az az Albecz Zsuzsanna van feltüntetve, aki a Momentum egyik alapítója. Albecz Zsuzsanna egyébként a Pénzügyi és Számviteli Főiskolán szerzett diplomát, az Izraeli Kulturális Intézet, illetve a Szochnut–ZSOIK Alapítvány munkatársa. (A Szochnut – The Jewish Agency For Israel – elsődleges célja, hogy kapcsolatot teremtsen Izrael és a diaszpóra zsidósága között. Eredetileg cionista szándékkal hozták létre csaknem száz éve, a mai napig is az Izraelben letelepedni vágyók legfőbb segítője.) Szintén az elnökség tagja volt hétvégéig Donáth Anna Júlia, akinek édesapja nem más, mint Donáth László evangélikus lelkész, egykori szocialista országgyűlési képviselő. Donáth Anna szociológusi tanulmányait részben Amszterdamban folytatta. 2016-ban a Soros György birodalmához tartozó Menedék – Migránsokat Segítő Egyesületnél helyezkedett el. Soproni Tamás jelenleg is a Momentum elnökségi tagja. Róla köztudott, hogy a 2014-es önkormányzati választáson éppen a Fekete-Győr által reménytelennek tartott Együtt–MSZP–PM–DK jelöltjeként indult Budapesten, a VI. kerület 7-es számú választókörzetében. A mozgalom aktivistáinak koordinátoraként ténykedik, emellett saját fordítócégét is működteti. A Momentum tagjai között felbukkan Radnóti Sándor filozófus, a Soros Alapítvány könyvpályázati zsűrijének egykori elnöke, volt SZDSZ-es politikus fia, Radnóti András is mint külpolitikai koordinátor. A fiatalemberről, aki több külföldi egyetemen tanult, egyebek mellett azt érdemes tudni, hogy Göncz Kinga európai parlamenti képviselő irodájában munkálkodott. ... A fiatal Radnóti 2013 telén egy nem túl terjedelmes írásban vázolta fel Bajnai Európa-politikájának lehetséges irányait, tanácsokat adva a volt kormányfőnek. És akkor ejtsünk szót Tabajdi Péterről, Tabajdi Csaba szocialista politikus fiáról is, aki szintén a mozgalomban tüsténkedik, bár korábban az MSZP informatikai rendszerén munkálkodott." hát azért beszédes nevek....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!