Nyugdíjba küldte Hann Endrét – Hont kegyetlenül beleállt a Mediánba
Vagy értelme nincs a felméréseknek, vagy az a kérdés, hogy mégis mit csinálnak.
Főszerepben a Medián, a 21 Kutatóközpont, a Publicus, a Republikon Intézet, a Závecz Research és az Idea Intézet.
A baloldali közvélemény-kutató cégek kerekasztalt alapítottak, s rendszeres találkozókon, politikai menetrend alapján haladva egyeztetnek – tudta meg a Magyar Nemzet. Ezek a cégek, hasonlóan a 2022-es választásokat megelőző időszakhoz, ismét összehangoltan, koordinálva dolgoznak. Lényegében ennek a politikai menetrenden alapuló ütemezett összjátéknak tudható be, hogy a szóban forgó intézetek egymáshoz igazított „méréseikkel” hirtelen a Tisza Párt vezetését mutatták ki. Az utóbbi hetek pártpreferenciára vonatkozó felmérései, amelyek már a Tisza Párt előnyét mutatják a kormányoldallal szemben, nem mások, mint ennek a manipulációs kerekasztalnak a közvéleményt befolyásoló politikai termékei.
A Magyar Nemzet már korábban részletesen beszámolt erről a manipulációs kerekasztalról, bemutatva, hogy tavaly októbertől szinte minden héten újabb pártpreferencia-kutatások kerültek nyilvánosságra, amelyekben a Medián, a 21 Kutatóközpont, a Publicus, a Republikon Intézet, a Závecz Research és az Idea Intézet a Magyar Péter vezette párt folyamatos erősödését és a kormánypártokkal szembeni vezetését jelezték.
A láthatóan összehangolt kutatási eredmények arra utalnak, hogy a baloldali cégek között központosított munkamegosztás alakult ki.
A hálózat középpontjában a 21 Kutatóközpont áll, amely irányító szerepet tölt be, míg az Iránytű Intézet, egykor Jobbik-közeli, ma a Medián vonzáskörébe került szervezet, biztosítja az adatfelvételi kapacitást.
A külföldi finanszírozást tekintve ismert globalista NGO-k – például az Action for Democracy alapítvány, amely a baloldal 2022-es amerikai kampányfinanszírozásában is szerepet játszott – jelennek meg.
De nézzük a részleteket, amelyek alátámasztják ezt a hálózati működést!
Újabb pofon a balos közvélemény-kutatóknak: Óbudán és Veszprémben is a Fidesz nyerte az időközi önkormányzati választásokat Önleleplező vallomások A folyamat nem előzmények nélkül való, hiszen már a 2022-es országgyűlési választások után leleplezték magukat a fent említett közvélemény-kutatók, amikor a 444.hu portál összeállításában elmondták, hogy milyen módszerekkel próbálták befolyásolni a választók pártszimpátiáját. Ezt megelőzően, 2022 márciusában, két héttel a választások előtt Hann Endre arról beszélt, hogy kevés a közvélemény-kutatás, mert nincs pénzük a megrendelésekre. A Medián vezetője a 444-nek akkor úgy nyilatkozott, hogy a kilencvenes években több pénz jutott a médiának a felmérések megrendelésére, ami segítette a pontosabb képet. – A trend mindenesetre jól látszik tavaly ősz óta: az előválasztás az ellenzék nagy sikere volt, de azóta inkább hullámzás és a Fidesz erősödése jellemezte a politikai tájat.
Fél évvel később a Soros György által is finanszírozott 444 összeállítást készített a közvélemény-kutatókról, és itt már a manipulációs hálózat tagjai önleleplező nyilatkozatokat tettek.
A 21 Kutatóközpont vezetője, Róna Dániel például arról beszélt, hogy a 2022-es választások előtt létezett egy kutatói tanács nevű fórum, amit az ellenzéki kampányközpont hozott létre.
„A központi kampánycsapat hívott közvélemény-kutatókat, hogy átbeszéljék a helyzetet – idézte fel Róna, aki maga is részt vett az egyeztetéseken. Elmondta azt is, hogy nem voltak megfelelő minőségűek azok a kutatások, amelyek szoros versenyt mutattak a Fidesz és a baloldal között.”
A közvéleményt próbálták befolyásolni Hann Endre a Medián vezetője szintén beszélt a közvélemény-manipulációról és a hamis felmérésekről. Elmondta, hogy voltak olyan kutatások, amelyek kimondottan a közvélemény befolyásolására készültek. A saját érintettségéről így fogalmazott:
Igenis volt, hogy öncenzúrát gyakoroltam, illetve én is sugalmaztam olyat, hogy lehet ez a választás akár szoros is. Mert az tény, hogy igenis befolyásolnak a közvélemény-kutatások.
Hasonló vallomást tett Ember Zoltán is, az Iránytű Intézet kutatója, aki elmondta, hogy a választások előtt a kezükben voltak olyan adatok, amelyek szerint a baloldal 14–18 százalékos hátrányban van, ám ő maga mégis 6-8 százalékos ellenzéki mínuszra számított.
Külföldi pénzek a 21 Kutatóközpontnál Érdemes megemlíteni a 21 Kutatóközpont külföldi támogatottságát, ugyanis ők hozták nyilvánosságra azt a kutatást, amelyben a Tisza Párt a Fidesz–KDNP-t megelőzve vezető pozícióba került. A támogatók között ismert globalista NGO-k és liberális alapítványok, köztük az Európai Bizottság, valamint a European Liberal Forum és a German Marshall Fund szerepelnek. Az Európai Bizottság CERV programja mellett olyan szervezetek támogatják őket, mint az Action for Democracy, amely a 2022-es baloldali kampány pénzügyi támogatásaiban is részt vett.
Ezt is ajánljuk a témában
Vagy értelme nincs a felméréseknek, vagy az a kérdés, hogy mégis mit csinálnak.
Közös projekt a fővárosban A 21 Kutatóközpont és a Medián közös fővárosi projektet is végeztek. A Mandiner 2023 áprilisi cikkében arról írt, hogy a Budapest Brand nevű cég nettó 14 millió 875 ezer forint plusz áfa értékben szerződött a Mediánnal és a 21 Kutatóközponttal a közvélemény-kutatások lebonyolítására.
Kapcsolódó vélemény
Úgy tűnik, Magyar Péter (ne féljetek) valójában tökéletesen tisztában van azzal, hogy a Tisza Párt nem vezet. Nagy Ervin írása
Róna Dániel, a baloldali szakértő Róna Dániel, aki korábban Karácsony Gergely főpolgármester mellett dolgozott, mindig is a baloldal szakértője volt, és az utóbbi években több baloldali politikai szereplő, például Botka László és Márki-Zay Péter kampányaihoz is hozzájárult.
Most pedig a Tisza Párt választási esélyeit javítja.
Érdekes, hogy a 21 Kutatóközpont korábbi projektvezetője, Seprenyi Anita ma már Magyar Péter sajtósaként és asszisztenseként dolgozik.
A hálózat másik része Az Iránytű Intézet, amely 2011 óta működik, szintén kulcsszereplője a hálózatnak. A tulajdonos, Forrai Richárd, korábban a Jobbik tanácsadója volt, és jelentős mértékben hozzájárult a párt politikai munkájához.
A cég tevékenységét a baloldali összefogás és a külföldi támogatások is segítették. Az Iránytű és a 21 Kutatóközpont közös kutatásaikat amerikai módszertannal végezték. A 2022-es választás után az Iránytű egy kutatást végzett a 21 Kutatóközpont megbízásából, amelyben az ellenzéki választók háromnegyede szerint Gyurcsány Ferenc visszavonulása javítana a kormányváltás esélyein.
Ezek a példák jól mutatják, hogy a 21 Kutatóközpont és az Iránytű Intézet között szoros munkamegosztás zajlik, és mindkét cég kapcsolatban áll a Tisza Párttal. Az Iránytű Intézet bevétele az elmúlt években jelentősen megnövekedett, míg a Medián stagnál. Az Iránytű 2023-ban 544 millió forint árbevételt ért el, míg a Mediánnak csupán 118 millió forint volt. Az Iránytű alkalmazottainak száma is megugrott, ami a baloldali manipulációs hálózat számára végzett adatfelvételi munkák növekedésével magyarázható.
Nyitólép: Szentgallay Bálint /NurPhoto via AFP