A Mandiner december 6-án
megkereste a jelentéssel kapcsolatban a Társaság a Szabadságjogokért-ot (TASZ), a Helsinki Bizottságot és az Amnesty Internationalt.
Három kérdést tettünk fel: terveznek-e megnyilvánulni az ügyben, és hogyan értékelik a keresztények erősödő európai diszkriminációját? Hogyan értékelik, hogy a keresztényellenes támadások iszlám fundamentalista, radikális feminista és LMBTQ-csoportokhoz köthetőek? Felszólalnak-e a a hagyományos keresztény tanítás kriminalizációja ellen?
A Helsinki Bizottság és az Amnesty mindeddig nem válaszolt, a TASZ pedig egy általánosságokat deklaráló, kitérő választ adott. Eszerint:
„A Társaság a Szabadságjogokért azért dolgozik, hogy Magyarországon mindenki megismerhesse alapvető jogait, és érvényesíthesse azokat a hatalom indokolatlan beavatkozásaival és mulasztásaival szemben. Amikor Magyarországon sérül a vallásszabadság a hatalom beavatkozása vagy mulasztása miatt, felemeljük a hangunkat.
Így tettünk akkor is, amikor a jogalkotó megváltoztatta az egyházakról szóló törvényt és indokolatlanul leszűkítette az egyházi elismerésben részesülő felekezetek körét. Képviseletet nyújtottunk több egyháznak is magyar és európai fórumok előtt.
Sok olyan esetben is nyújtottunk jogi segítséget gyűlölet-bűncselekmények áldozatainak, amikor az állami szervek nem védték meg a jogaikat, mert nem ismerték fel, hogy az ellenük irányuló tettek indítéka valamilyen védett tulajdonságuk (pl. származás, vallási hovatartozás, szexuális irányultság) miatti gyűlölet volt. Egyelőre nem tudunk olyan esetről, hogy valakit Magyarországon keresztény felekezethez tartozása miatt ért volna gyűlölet-bűncselekmény, és az állami szervektől ne kapta volna meg a jogszabályok által előírt védelmet.”
Az egyházak rangsorolása egyébként bevett gyakorlat Európában.
Várjuk a Helsinki Bizottság és az Amnesty International válaszát is, ahogy kíváncsiak vagyunk a TASZ részletesebb véleményére is a jelentéssel kapcsolatban.
A szervezetek 2022-ben az akkori jelentéssel kapcsolatos megkeresésünkre elég furcsa válaszokat adtak.