Ezek szerint nem kell elhagyniuk beruházásokat, de hogyan érinti az önkormányzatot az ingyenes parkolás bevételi, illetve forgalomszervezési szempontból?
Tavaly november közepén indítványoztam, hogy a kerületi polgármestereknek legyen lehetősége kizárólagos használatú lakossági parkolóhelyeket kijelölni, tehát a kerületben élők számára polgármesterként gondoskodhassak olyan parkolóhelyekről, ahova 0-24 órában csak és kizárólag a lakóink állhatnak. Tekintettel arra, hogy a Fővárosi Közgyűlés rendelete határozza meg a közterületi várakozási díjakat és a parkolásüzemeltetők – tehát az egyes kerületek – csak javaslatot tehetnek ez ügyben, így a kidolgozott javaslatot Karácsony Gergely főpolgármesterhez juttattam el, azonban nem talált együttműködésre az indítványom.
Mindazonáltal Belváros az innovatív parkolási koncepciók kidolgozásában élen jár, több olyan megoldást is sikerült megvalósítanunk, amelyek mérséklik az V. kerület felszíni, közterületi parkolási terhelését, forgalmát és a továbbiakban is rendületlenül dolgozunk ennek érdekében. 2018 óta teremtettük meg a lehetőségét annak, hogy a kerületi várakozási engedély kiváltására jogosult belvárosi polgárok számára ehelyett mélygarázsbeli elhelyezést biztosítsunk, jelenleg már több mint 280 autó elhelyezéséről gondoskodtunk ilyen módon. Emellett a kerület saját fejlesztésű, ingyenesen letölthető, Parker elnevezésű applikációjával támogatjuk a célirányos parkolást,
ami akár 30 százalékos forgalomcsökkenést eredményez, valamint mérsékeli a zaj- és légszennyezést és üzemanyagot spórol az autósoknak.
Továbbá 2014 óta közel 200 parkolóhelyet alakítottunk ki az útburkolati felfestések módosításával. Tavaly az utolsó negyedévben került sor az Apáczai Csere János utca forgalomtechnikai átalakítására, melynek eredményeképpen 28 új lakossági parkolóhelyet (ebből 2 mozgáskorlátozott) sikerült kialakítani. Az egészségügyi intézmények közvetlen megközelíthetőségét elősegítve a Belváros-Lipótváros Egészségügyi Szolgálat előtt két, az Akadémia utcai gyermekorvosi rendelőnél három parkolóhelyet kizárólag az intézménybe ellátásra érkezők számára jelöltünk ki.
Mindezen felül kezdeményeztem, hogy a veszélyhelyzetre tekintettel Karácsony Gergely engedje át a Városháza parkolóját mindazoknak, akiknek az otthonuk az V. kerület. Ennek nyomán alig több mint két hétre a 1051 és 1052 irányítószámú lakcímmel vagy tartózkodási hellyel rendelkezők lehetőséget kaptak a parkolásra, majd hiába kértem levélben főpolgármester urat, hogy hosszabbítsa meg és tegye elérhetővé minden kerületi számára a Városháza udvarán történő parkolást, válasz nélkül ismét bezárta a kapukat a lakosság előtt.
A lakosság hogyan viseli a járvánnyal járó megpróbáltatásokat, miként tud segíteni az önkormányzat nekik?
A koronavírus miatti veszélyhelyzetben mindent megteszek a belvárosiak biztonsága és egészsége védelmében: gondoskodunk a 65 év felettiek ebédellátásáról, élelmiszercsomag beszerzéséről és a szükséges gyógyszereik kiváltásáról, minden belvárosinak ingyenes maszkot biztosítunk, külön a gyermekeknek megfelelő méretben, vidám, színes mintázattal. Oltóhelyeket alakítottunk ki, hogy a leginkább megfelelő körülményeket teremtsük meg a koronavírus elleni vakcinák beadásához, elkerüljük a háziorvosi rendelők zsúfoltságát és biztosítsuk a rendelés zavartalanságát. A háziorvosokat az oltással kapcsolatos adminisztrációs és szervezési teendőinkben az önkormányzat köztisztviselői segítik. A családok számára a Belvárosi Közösségi Tér szolgáltatásai – egyéni konzultáció segítő szakemberekkel, cikkek, könyv- és programajánlók szülőknek, mesés, játékos videók gyerekeknek – jelenleg online formában érhetőek el. Azonban megkezdtük a szülők körében az igényfelmérést, hogy az óvodák és iskolák április 19-i nyitásához csatlakozzon-e az intézmény – természetesen a legszigorúbb járványügyi óvintézkedések betartása mellett. A kutyafuttatókat 0-24 órában továbbra is használhatják a kutyatulajdonosok,
parkjaink pedig meghosszabbított nyitvatartással továbbra is várják a kerületieket.
A rendszeres tavaszi akcióinkat az aktuális járványügyi előírásokhoz igazodva tartjuk meg. Almaosztás helyett a gyümölcsöt préselt formában, háromliteres kiszerelésű almaléként biztosítottuk, amelyet a 65 év felettieknek házhoz vittünk, ahogy a húsvéti sonkát vagy tavaly karácsonykor a fenyőfát is. Készülünk a májusi muskátliosztás biztonságos, járványügyi előírásoknak megfelelő megvalósítására is.
Hogyan érinti a kerületet, hogy a szakrendelőjük kórházi felügyelet alá került?
A Belváros-Lipótváros Egészségügyi Szolgálat az ország egyik legmodernebb rendelőintézete, technikai felszereltsége nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő, 2018-ban Budapestért-díjjal is elismerték. A kórházi felügyelet kizárólag az oltás kapcsán megvalósuló szakmai felügyelet, amely mindösszesen két hónapra szól és az itteni magas színvonalú egészségügyi szolgáltatást nem befolyásolja. A veszélyhelyzet idején is változatlanul egyedülállóan kiemelkedő egészségügyi szolgáltatásokat biztosítunk a belvárosiak számára. Büszkék vagyunk rá, hogy 2019-ben a legkorszerűbb MR- és CT-berendezéseket hoztuk az V. kerületbe, amelyeket a belvárosiak ingyenesen, soron kívül vehetnek igénybe. Továbbra is átvállaljuk a gyermekek ajánlott védőoltásainak, a HPV elleni vakcinának és az időskori tüdőgyulladás elleni oltásnak a költségeit. Mindezen felül további közel 600 millió forintot fordítunk a BLESZ és a háziorvosi, gyermekorvosi, fogászati rendelők fejlesztésére, valamint orvostechnikai műszerek beszerzésére.
Nyitókép: Szentgyörgyvölgyi Péter szerint az önkormányzat minden szükséges segítséget megad a járvány idején az itt élőknek, a veszélyhelyzet idején is kiemelt egészségügyi ellátást tudnak biztosítani. Fotó: V. kerületi önkormányzat