Palkovics: Tíz év után először többen választották a szakképzést, mint a gimnáziumot

2019. augusztus 31. 15:01

Átalakítja a szakképzést a kormány – mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter az országos szakképzési tanévnyitón szombaton Nyíregyházán, vázolva a főbb, várható változásokat. Palkovics a tanárokhoz is szólt.

2019. augusztus 31. 15:01

Tíz év után először 8,5 százalékkal több diák kezdte meg tanulmányait szakgimnáziumban, mint általános gimnáziumban tavaly, ez is jelzi, hogy a szakképzésé a jövő – mondta az innovációs és technológiai miniszter az országos szakképzési tanévnyitón szombaton Nyíregyházán. 

Palkovics László a Nyíregyházi Szakképzési Centrumban tartott ünnepségen kiemelte, a magyar tanulók sorra hozzák el a hazai és nemzetközi szakmai versenyek fődíjait, ami igazolja, hogy nemzetközi színtéren is elismert a magyar képzés.

A kormány támogatásával minden feltétel adott ahhoz, hogy tovább fejlődjön a szakképzés – mondta a miniszter.

A szakképzés és a felnőttképzés rendszerszintű megújítását és továbbfejlesztését meghatározó kezdeményezéssel a kormány célja a pályaválasztás előtt állókkal még inkább elhitetni, hogy a jól végzett szakmunka nemcsak versenysikert hozhat, hanem megélhetést is biztosít a családnak, valamint hozzájárul Magyarország gazdasági sikeréhez – hangoztatta a miniszter.

Mint mondta, a rugalmas, modern, a munkaerőpiaci igényekhez igazodó szakképzési rendszer fejlesztése az ágazat minden szereplőjének kedvező lesz; növeli az ország versenyképességét, diákok számára több lehetőséget nyújt a tanuláshoz és a továbbtanuláshoz, a vállalatok pedig az igényeikhez igazodó, szaktudással rendelkező és képzett munkaerőt kaphatnak.

Palkovics László szerint a rendszer figyel a felsőoktatásba továbblépőkre is, 2020-tól a szakgimnáziumok négy plusz egy éves képzési struktúráját a technikumok ötéves képzése váltja fel, ahonnan a diákok gyakorlati tapasztalatokkal léphetnek munkába, illetve a továbbtanulás esetén közvetlenül a szakirányú felsőfokú képzésbe.

Emellett a szakközépiskolákat hároméves szakképző iskolákká alakítják át, ahol a gyakorlati tapasztalatot az utolsó két év duális képzése biztosítja, a részszakképzést nyújtó műhelyiskolák alapítása pedig azoknak a fiataloknak lesz kedvező lehetőség, akik nem tudják elvégezni az általános iskolát, vagy a hagyományos oktatási környezetben nem tudnak megfelelően teljesíteni – tette hozzá.

Utóbbiról szólva a tárcavezető megjegyezte, bár a lemorzsolódással veszélyeztetett diákok száma tavaly a szakgimnáziumokban közel harmadával, a szakközépiskolában még ennél is nagyobb mértékben csökkent, de további cél az iskolát végzettség nélkül elhagyók számának 12-ról 10 százalék alá csökkentése lesz.

Ehhez segítségként megújul például az állami ösztöndíjrendszer is, annak érdekében, hogy a duális képzésben nem résztvevő fiatalok az új szakképzési rendszerben is anyagi támogatáshoz tudjanak jutni – tette hozzá Palkovics László.

A miniszter a pedagógusokhoz, tanárokhoz szólva elmondta, a kormányzat dolgozik a számukra versenyképes életpályát és jövedelmet magában foglaló rendszer kialakításán, és azon, hogy ennek „minél előbb számokban mérhető eredménye legyen”.

(kép és szöveg: MTI)

Összesen 74 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tabakur
2019. szeptember 01. 13:32
Ez aztán nagy eredmény. Gratula. Már a 80-as években Japánba olyan beosztások voltak TÖMEGÉVEL,hogy mérnök szakmunkások. Hajrá Magyarország, hajrá magyarok.
realista
2019. augusztus 31. 21:18
Minden oktatással kapcsolatos cikknél itt tobzódnak azok a Fidesz-prolik, akik az iskolával kapcsolatos frusztrációjukat próbálják kompenzálni.
3M..
2019. augusztus 31. 20:05
"Egy nemzet ereje a kiművelt emberfők sokaságában rejlik." Ezt Széchenyi és Kádár János is tudta. Ezért volt erős Magyarország. Orbán egy gyenge, kivéreztetett országot vezet. Ez szükséges az újraválasztásához. Szebb Jövőt!
Bástyaelvtárs
2019. augusztus 31. 17:57
bravo bmeg! és erre vagytok büszkék, hogy többen mennek már szakmunkásnak mint gimibe? Ha a cél lepusztítani a felsőoktatást és minél kevesebb embert egyetemre engedni (a nyelvvizsga korlátozás is erről szól) akkor tényleg jó csináljátok. A tudás társadalmát építjük minél kevesebb felsőfokú végzettséggel. Így lehetünk a leggyorsabban az 1millió autószerelő országa. Lehet majd szarért hugyért autókat összeszerelni üzemekben minimális hozzáadott értékkel. Biztos út a béke segge alatti bérek bebetonozásához....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!