Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
Látható volt, hogy Szijjártó Péter nagyon szívélyes, baráti légkörben találkozott Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, ez kicsit emlékeztet az egykori, elvtársi légkörben lezajlott találkozókra, ami azt támasztja alá, hogy számos fontos és érzékeny kérdés nem került napirendre – értékelt Szent-Iványi István a külgazdasági és külügyminiszter moszkvai látogatását.
A Magyar Liberális Párt egy aggasztó folyamat részének tartja Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfői, moszkvai látogatását. Az ellenzéki párt külpolitikai szakértője keddi, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, úgy látszik, hogy Oroszország Magyarországot tekinti a nyugati szövetségesi rendszer leggyengébb láncszemének és „Magyarország egyfajta hídfő az orosz érdekek szempontjából”.
Látható volt, hogy Szijjártó Péter nagyon szívélyes, baráti légkörben találkozott Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, „ez kicsit emlékeztet az egykori, elvtársi légkörben lezajlott találkozókra”, ami azt támasztja alá, hogy számos fontos és érzékeny kérdés nem került napirendre – értékelt Szent-Iványi István. Szavai szerint valószínűleg nem került szóba a bőnyi rendőrgyilkosságban is érintett Magyar Nemzeti Arcvonal és az orosz titkosszolgálatok kapcsolata, ahogy az orosz dezinformációs portálok magyarországi jelenléte, vagy az aleppói „terrorbombázás” sem.
Szijjártó Péter és Szergej Lavrov „közösen örvendeztek” Donald Trump elnöki beiktatásán és az amerikai külpolitika általuk remélt változásán – tette hozzá. Oroszország öröme érthető, mert számukra kifejezetten jó, ha az Egyesült Államok nem bírálja a tevékenységüket, Magyarországnak viszont az az érdeke, hogy Oroszország betartsa a nemzetközi együttélés normáit – jelentette ki.
Szent-Iványi István arra is kitért, hogy Magyarországnak nagyobb óvatosságot kellene tanúsítania az Ukrajnát elkerülő tervezett gázvezeték ügyében. A politikus végül azt mondta, hogy miközben a hétfői találkozó résztvevői újra megerősítették elkötelezettségüket a paksi atomerőmű bővítése mellett, a Liberálisok továbbra is úgy látják, hogy a beruházás környezetvédelmi, gazdasági és biztonságpolitikai szempontokból is hátrányos Magyarország számára. (MTI)