Tordai Bence arcátlanul belerúgott a Fideszbe és Magyar Péternek dorombolt
Nincs mese, Bencének a lét a tét!
A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, Kontrát Károly az M1 csatorna keddi műsorában leszögezte: a kormány mindent megtesz, hogy Magyarországnak egy menekültet se kelljen kötelező jelleggel befogadnia. Eközben Szlovákia már bejelentette, az EU–bíróságon támadja a kvótarendszert.
A kormány mindent megtesz, minden jogi lehetőséget megvizsgál és javaslatot terjeszt a parlament elé azért, hogy ne kelljen alkalmaznia a kötelező kvótákat és Magyarországnak „ne kelljen befogadnia kötelező módon egy menekültet se” – mondta a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára kedden az M1 aktuális csatorna műsorában. Kontrát Károly emlékeztetett: korábban az Európai Tanács önkéntes kvótáról foglalt állást, majd szeptember 22–én az Európai Unió (EU) belügyminiszteri tanácsa először 40 ezer, majd 120 ezer, összesen 160 ezer menekült két éven belüli befogadásáról és „elosztásáról” döntött.
Hangsúlyozta: ennek a megtámadására van jogi lehetőség december 4–ig. A kormány a lehető legnagyobb parlamenti támogatással lépne fel ez ellen, ezért a miniszterelnök ötpárti frakcióvezetői egyeztetést tartott. Hozzátette: a kormány tárgyalja ezt a javaslatot, és a parlament elé terjeszti, amely hamarosan szintén tárgyalja.
A magyar álláspont kezdettől fogva elutasító a kvótákkal szemben – mondta Kontrát Károly, hozzátéve: azt hangsúlyozták, hogy a kvóta nem megoldás, mert a görög határt kellene megvédeni, hiszen Görögországból „naponta tízezer ember indul el”. Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke hétfőn azt mondta, hogy november 2–án a parlament napirendjén lesz a kötelező kvóta kérdése.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter október 6–i budapesti sajtótájékoztatóján közölte: Orbán Viktor miniszterelnök utasította Trócsányi László igazságügyi minisztert, hogy készítsen olyan javaslatokat a kötelező kvótákkal szembeni fellépésről, amelyek – az ötpárti tanácskozás alapján – élvezni fogják a parlamenti pártok többségének támogatását.
A kormányhatározatot a parlament elé tárják, ugyanis erős felhatalmazással szeretnék felvenni a küzdelmet a kötelező kvótákkal szemben – magyarázta. Hozzátette: a december 4–ei jogvesztő határidő időt ad a kormánynak, hogy teljesítse a pártok kérését. Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője október 5–i budapesti sajtótájékoztatóján a kötelező kvótarendszerrel lehetséges eszközök között említette az úgynevezett európai polgári kezdeményezést, valamint azt, hogy az EU luxembourgi székhelyű bíróságához fordulnak. Utóbbival kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy a szlovák kormány már bejelentette: az EU–bírósághoz fordul.