Hat kormányközeli személyt tiltottak ki az USA-ból

2014. október 20. 17:04

Az Egyesült Államok ideiglenes budapesti ügyvivője hétfőn közölte: hat érintettje van az USA által korrupciógyanú miatt elrendelt beutazási tilalomnak, mind a hatan a kormány alkalmazottai vagy kapcsolatban állnak a kormánnyal. André Goodfriend közölte: konkrét nevek említse nélkül ugyan, de többször tájékoztatták az ügyről a Külgazdasági és Külügyminisztériumot.

2014. október 20. 17:04

Hat érintettje van az Egyesült Államok által korrupciógyanú miatt elrendelt beutazási tilalomnak, mind a hatan a kormány alkalmazottai vagy kapcsolatban állnak a kormánnyal – mondta André Goodfriend amerikai ideiglenes ügyvivő hétfőn Budapesten. A diplomata az amerikai nagykövetség által szervezett beszélgetésen felidézte: először október 6-án vették fel a kapcsolatot a Külgazdasági és Külügyminisztériummal (KKM) az ügyben. Az ügyvivő akkor Magyar Levente államtitkárral beszélt, neveket – mint mondta – nem adott át, de jelezte, hogy közvetlenül megkeresik az érintetteket. André Goodfriend közölte: ez az ügy alapvetően az érintettekre és az amerikai kormányra tartozik, de nem akarták, hogy a fejlemények később váratlanul érjék a KKM-t. Később Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel is tárgyalt, és ugyanarról tájékoztatta, mint korábban az államtitkárt.

Az ügyvivő emlékeztetett: aztán múlt csütörtökön megjelent a Napi Gazdaság online cikke, amelyre a nagykövetség reagált, pénteken háttérbeszélgetésen válaszolt a diplomata a kérdésekre. Azt megelőzően a KKM kérte, hogy tájékoztassa a külügyminisztert a helyzetről. André Goodfriend elmondta: sosem adják ki azok nevét, akikkel kapcsolatban úgy döntenek, hogy nem engedik be őket az Egyesült Államokba. Azért értesítették az ügyben az érintetteket, hogy ne fordulhasson elő: akkor derül ki, hogy nem léphetnek be az országba, amikor megérkeznek – magyarázta. Hangsúlyozta: jelenleg hat érintettről van szó, de ez a szám változhat, és mind a hatan a kormány alkalmazottai vagy kapcsolatban állnak a kormánnyal.

Azzal kapcsolatban, hogy Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője vasárnap úgy nyilatkozott: nem tudja eldönteni, hogy „ez most vicc, vagy komoly”, az amerikai diplomata kijelentette: nincs okuk ilyesmivel viccelődni. André Goodfriend az ügyben érintett cégekről nem adott tájékoztatást.

A 444 tudósítása szerint Goodfried megjegyezte: a kormány ismeri, milyen korrupciógyanús esetek voltak az utóbbi időben, csak komolyan kellene venni a civileket és egyéb bejelentéseket. Példaként a trafikügyet említette. Mint fogalmazott: Ha a magyar kormány a saját állampolgárainak bejelentéseit nem veszi komolyan, akkor miért vár információkat az Egyesült Államoktól? Az ügyvivő szerint az igazi kérdés az, milyen értékek mentén milyen társadalom épül itt.

Összesen 206 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
1120
2014. október 21. 01:07
A hetedik te magad légy... Rövidebben: 0.
kitiltott
2014. október 20. 23:10
Az igazi demokraták biztos le lájkolják ezt a hozzászólást..igaz? Na most akkor hogy is van ez? Elkerülte a magyar sajtó figyelmét az egy héttel ezelőtti hír: az Egyesült Államok Kongresszusa vizsgálatra szólította fel a szövetségi igazságügy-minisztert norvég pénzek kapcsán. „Itt az idő, hogy bekéressék az Amerikai Egyesült Államok norvégiai nagykövetét az amerikai civil think tankek vegzálása ügyében, pontosan úgy, ahogy az az Ökotárs ügyében is történt. Nem késlekedhet Vidar Helgesen, Norvégia európai ügyekért felelős minisztere. Álljon ki, és mondja el, hogy »mélységes aggodalmamat fejezem ki az amerikai hatóságok civil társadalom ellen tett intézkedései, valamint a szólásszabadság korlátozásának kísérlete miatt« – ahogy az az Ökotárs ügyében is történt. Álljon ki Guy Verhofstadt, a liberális EP-frakció vezetője, és mondja el, hogy az amerikai kormány immár nemcsak a nyilvánosságot uralja, hanem a magánszférába is benyomul, és eltiporja az alapvető jogokat. Szólaljon fel ugyanúgy, ahogy azt az Ökotárs ügyében is tette. (...) Jávor Benedeknek egy jelölés ügyében van tennivalója. Ahogyankorábbi támogatóját, az Ökotárs Alapítványt védte és Szaharov-díjra jelölte, úgy álljon ki az amerikai agytrösztök elleni vizsgálat kapcsán, és jelölje az amerikai civileket Szaharov-díjra. Minden más cselekmény vagy a hallgatás az álszentség bizonyítéka lenne.”
zolka50.50
2014. október 20. 23:03
Amerika a világ egyik legkorruptabb állama, azon belül is vezet Washington D.C. És itt csak az USA-ban elkövetett bűncselekményekről van szó, a választási kampányok nélkül, amik a korrupció megtestesítői egyébként. http://www.washingtonpost.com/blogs/govbeat/wp/2014/01/22/the-most-corrupt-states-in-america/
alex44
2014. október 20. 22:32
Mivel úgy néz ki hogy ez a faszkalap Goodfriend nem fog mondani semmit, esetleg meg kéne fontolni a Szelényi Zsuzsa javaslatát ami így szól hogy "Nemzetközi jogsegély keretében ,kérje ki az USA rendelkezésére álló iratokat Magyarország".Talán valamivel közelebb jutnánk az igazsághoz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!