Orbán: Vízummentes beutazást az ukránoknak az EU-ba!

2014. március 06. 19:14

Meg kellene teremteni Ukrajna állampolgárai számára a vízummentes beutazás lehetőségét az Európai Unióba – mondta az EU-s állam- és kormányfőinek tanácskozása után Orbán Viktor. A kormányfő leszögezte: azt, amit Oroszország művel a Krímben, csak agressziónak lehet minősíteni.

2014. március 06. 19:14

Meg kellene teremteni Ukrajna állampolgárai számára a vízummentes beutazás lehetőségét az Európai Unióba – foglalt állást csütörtökön, az Európai Unió állam- és kormányfőinek rendkívüli tanácskozását követő sajtótájékoztatóján Orbán Viktor miniszterelnök. 

A kormányfő hangsúlyozta, hogy ez nem pusztán politikai akarat kérdése, hanem számos feltétel teljesülését követeli meg. Mint elmondta: ő személyesen is ennek gyors és lehető legegyszerűbb módon való megadását javasolta.
 
Orbán hozzátette: a magyar érdek az ukrajnai válsággal kapcsolatban változatlan, egy demokratikus, a saját lábán álló Ukrajnában vagyunk érdekeltek. Orbán szerint Magyarország olyan Ukrajnában érdekelt, amelyben az ott élő magyarok biztonságban érezhetik magukat.
 
A kormányfő ismét megerősítette, hogy Magyarország nem fogadja el, illegitim döntésnek tartja annak a törvénynek az eltörlését, amely az ukrajnai kisebbségek számára biztosítja a hivatalos anyanyelvhasználat lehetőségét. 
 
Orbán Viktor ismertette, hogy az ukrán miniszterelnök az uniós vezetőkkel folytatott megbeszélésen több kérést fogalmazott meg ukrán részről, amelyeket az uniós vezetők lényegében maradéktalanul teljesítettek. Arszenyij Jacenyuk a társulási és szabadkereskedelmi megállapodás kettéválasztását kérte, valamint azt, hogy a politikai társulásról előbb alá lehessen írni a megegyezést, a szabadkereskedelmi egyezmény részleteit pedig további tárgyalásokon lehessen tisztázni. Jacenyuk azt a kérést is megfogalmazta, hogy az EU ne kösse a május 25-re kitűzött választásokhoz a megállapodás aláírását.
 
Orbán Viktor elmondta, hogy az EU állam- és kormányfői arról is szót ejtettek, hogy az Egyesült Államok exportszabályozása jelenleg tiltja a földgáz kivitelét. Ezt Amerikának meg kellene szüntetnie, hogy az EU országai ezáltal új forrásból juthassanak energiához, elősegítve ezzel az orosz földgáztól való függetlenedést.
 
Orbán Viktor az Oroszországgal szemben bevezetett fokozatos uniós szankciókkal kapcsolatban megjegyezte, hogy amit Oroszország tett, vagyis, hogy gyakorlatilag leválasztotta Ukrajnáról a Krím félszigetet, azt nem lehet másnak, csakis agressziónak minősíteni, az Európai Uniónak pedig erre választ kell adnia. 
    
 
 
 
    
 
 

Összesen 244 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
egységsugarú szavazó
2014. március 07. 13:40
Az eltelt idő rövidsége mellett a nyelvi, a történelmi, a vallási, vagyis a kulturális okok egyaránt közrejátszhatnak ebben. És akkor még nem beszéltünk a nagyhatalmak úgymond geopolitikai érdekeiről, amit persze jó szokás szerint ideológia maszlaggal fednek el minden oldalon. http://bekialtas.blog.hu/2014/03/05/ukrajna_allamcsinyt_tamogattak_a_nyugatiak És főleg Orbán
egységsugarú szavazó
2014. március 07. 13:39
Ugyanakkor meglehet, hogy a Nyugat kezdettől fogva Ukrajna felosztására játszik, az a célja, hogy kialakuljon egy nyugati és egy keleti ukrán állam – írja a Spiegel Online szerzője. „Inkább egy fél Ukrajna a mi oldalunkon, mint egész Ukrajna az oroszok oldalán? Amennyiben ez a helyzet, a német külpolitika mégis sokkal fortélyosabb, mint amilyennek Frank-Walter Steinmeier tűnik” – fejeződik be a német elemzés. Azt teszem ehhez hozzá, hogy hónapok óta köztudott: Kelet-Európa több országa készül arra, hogy egy esetleges osztozkodásban kihasítson magának egy darabot ebből a formálisan ma még egy államnak tekintett országból, amelynek lakossága azonban az elmúlt húsz egynéhány évben képtelen volt nemzetként is eggyé lenni.
egységsugarú szavazó
2014. március 07. 13:38
5.) Putyin nem mondhat le a Krímről A Spiegel Online egy másik írásában a hírportál publicistája, Jakob Augstein szerint egy orosz államfő nem teheti meg, hogy lemond a Krím félszigetről, ezt pedig Angela Merkel kancellárnak és Frank-Walter Steinmeier külügyminiszternek tudnia kellett volna. Megjegyzem, ha valaki nem ebből kiindulva ítéli meg az eseményeket, és Oroszország magatartását, önmagát csapja be. Lehet ugyan kígyót-békát kiabálni Vlagyimir Putyinra, ő azonban nem teheti meg, hogy feladja a Krímet, amit már az angolok, majd a németek is szerettek volna megszerezni. Ha megteszi, és ráadásul Oroszország határaihoz még közelebb engedi a most Törökországban, Romániában és Lengyelországban felállított amerikai rakétákat, akkor Gorbacsovhoz hasonlóan, közönséges árulónak fogja őt tekinteni az orosz nép
egységsugarú szavazó
2014. március 07. 13:37
Mert vagy szent a demokrácia, amelynek egyik talpköve a parlamenti választás, vagy a jövőben bárki megdönthet fegyveresen bármely szabadon választott kormányt, ha az egyébként megfelel a nyugati gazdasági, politikai, geopolitikai stb. érdekeknek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!