448 millió euróra nőtt a külkereskedelmi többlet júliusban

2013. október 02. 10:47

Júliusban az export 4,8 százalékkal, az import 4,0 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit euróban számolva. A 448 millió euró exporttöbblet 68 millióval több a tavaly júliusinál ‒ jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A KSH előzetes jelentése még 4,4 százalékos júliusi exportnövekedésről szólt, az import növekedési üteme nem változott.

2013. október 02. 10:47

A kivitel volumene 7,4, a behozatalé 6,4 százalékkal nőtt júliusban. Az év első hét hónapjában az export 1,5, az import 1,8 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakához képest, a 3,954 milliárd euró kereskedelmi aktívum szerény 54 millióval elmaradt az egy évvel korábbitól. Volumenben az export 2,6, az import 3,7 százalékkal nőtt az előző év első hét hónapjával összevetve. Az export forintban mért árszínvonala január-júliusban 0,7, az importé 1,6 százalékkal csökkent, a cserearány 0,9 százalékkal javult.

A kivitel és a behozatal mintegy felét adó gépek és szállítóeszközök export- és importvolumene ‒ azonos mértékben ‒ 2,8 százalékkal bővült 2012 azonos időszakához képest, euróban az export 1,1, az import 1,0 százalékkal nőtt. Az árufőcsoporton belül a közúti járművek forgalma ‒ a közelmúltban végrehajtott autóipari beruházások miatt ‒ dinamikus növekedett. Számottevően emelkedett még az irodagép és berendezés, valamint az energiafejlesztő gép és berendezés ‒ ez utóbbin belül pedig a benzin- és dízelmotorok ‒ behozatala.

A heterogén összetételű feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 6,8 és 6,4 százalékkal emelkedett, euróban a növekedés 6,1, illetve 4,7 százalékos volt. Az utóbbi hónapok növekedésében meghatározó szerep jutott a vegyi áruk, különösen a gyógyszer és gyógyszerészeti termék, továbbá a szerves vegyi termék kivitelének.

Az energiahordozók behozatalának volumene 3,3 százalékkal haladta meg az előző év első hét hónapjának szintjét, euróban az értékük 1,2 százalékkal csökkent. A kőolaj és kőolajtermék importvolumene csaknem tizedével nőtt ‒ a tavalyinál alacsonyabb forint-árak mellett ‒ ezzel szemben a természetes és mesterséges gáz behozatalának volumene a bázisszint alatt maradt.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 6,8, az importé 2,5 százalékkal elmaradt 2012 első hét hónapjához képest, euróban az export 2,0 százalékkal csökkent, az import 2,6 százalékkal nőtt. Júliusban azonban a volumencsökkenés mindkét irányban megállt. Az exportban a legnagyobb részarányú gabona és gabonakészítmény volumene több mint harmadával esett vissza, amit az állati takarmány, a tejtermék és tojás, valamint a zöldségféle és gyümölcs kivitelének számottevő növekedése sem tudott ellensúlyozni. A behozatal 52 százaléka jutott a régi uniós ‒ EU 15 ‒ országokra, a kivitelnél ez az arány 55 százalék.

Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnere továbbra is Németország: az import egynegyede származik onnan, míg az export 26 százaléka tart oda. Az importban második helyen Oroszország áll, míg a harmadik Ausztria. Az exportnál második helyezett Románia és Ausztria, míg a harmadik Szlovákia.

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
KannibálTatárÚr
2013. október 02. 13:13
Valamikor a külkereskedelmi többlet egy igen jó mutatója volt a gazdaságnak: többet állítunk elő, mint amennyit fogyasztunk. Ma a többlet csak annyit jelez, hogy mennyivel lopnak meg (zsákmányolnak ki) bennünket a külföldi vállalkozók.
bsandor
2013. október 02. 13:10
hazugság,semmi sem fejlődik,a tegnap cseréltem le a plazmatévémet egy lámpás rádióra
trespass
2013. október 02. 12:52
Azért szép ez naprakészség a digitális korban. Alig két hónap..., mondjuk sok idő ennyi pénzet megszámolni.
csuka
2013. október 02. 12:43
Óriási győzelem! "Azt senki sem hitte volna, hogy 23 év múlva – a távoli jövőben – a magyar átlagjövedelem (143 ezer Ft nettó) az 1979-es 3.600 Ft reálértékének felel meg. És, hogy ezért háromszor olyan teljesítményt kell letenni az asztalra, hiszen a magyar termelékenység a nyugatinak a 25%-áról a 75%-ára emelkedett. És, hogy mindez csupán 3,8 millió embernek fog megadatni, nem úgy mint a múltban, 5 milliónak. És a nyugatias modernitás mindezen adományait is csak a teljesen elhülyített transz-atlanti világból záporozó szélsőségesen liberális idiotizmus melletti rendszeres hűségeskü fejében nyerhetjük csak el." Kocsis Márk 2012. szeptember
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!