Orbán: Végig kell vinni a keleti nyitást

2012. május 01. 16:48

Orbán Viktor szerint Magyarország és Kína stratégiai szövetségesnek tekintik egymást; Magyarországnak a nyugat-európai szövetségi rendszer mellett következetesen végig kell vinnie a keleti nyitás politikáját is - a miniszterelnök erről az MTI-nek nyilatkozott kedden, miután tárgyalt Li Ko-csiang (Li Keqiang) kínai miniszterelnök-helyettessel.

2012. május 01. 16:48
A kormányfő úgy fogalmazott: Magyarország számára Kína annak a népi bölcsességnek a jegyében fontos, hogy „miért állnánk egy lábon, ha két lábunk van”. Hozzátette: ráadásul „erős szél fúj a világgazdaságban”, aki egy lábon áll, azt könnyen feldöntik, ezért Magyarországnak két lábon kell állnia, és a nyugat-európai szövetségi rendszer mellett következetesen végig kell vinnie a keleti nyitás politikáját is. Két lábon kell állni pénzügyi, fejlesztéspolitikai, beruházáspolitikai szempontból és a politikai barátok, politikai szövetségesek szempontjából is - mondta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy a kínai küldöttség látogatásával fontos lépést tettünk Magyarország gazdasági és pénzügyi biztonságának növelése irányába. 
 
Li Ko-csiang hétfőn érkezett kétnapos hivatalos látogatásra Budapestre, kedden tárgyalt a magyar kormányfővel is, majd a két vezető jelenlétében hét egyezményt - köztük a Kínai Fejlesztési Bank egymilliárd eurós hitelkeretének tervezett felhasználásával kapcsolatos megállapodást, a Huawei Magyarországon létrehozandó logisztikai központjával és a fővárost a Liszt Ferenc reptérrel összekötő gyorsvasúttal kapcsolatos egyezményt - írtak alá a Parlamentben.
 
Orbán Viktor az egymilliárd eurós hitelkeret kapcsán az MTI-nek azt mondta: ez csak töredéke annak a pénznek, amelyet a magyar gazdaság fejlesztésére elérhetővé tettek. Mint mondta: a kínaiaknak az az álláspontjuk, hogy ha az egymilliárd eurót értelmes programokra elköltjük, akkor, ha nem is korlátlanul, de a „magyar fantáziát nagyságrendekkel meghaladó” mértékben állnak rendelkezésre további források. Hangsúlyozta: valójában a magyar fejlesztéseknek ma nem pénzügyi korlátjuk van, hanem az a kérdés, hogy vannak-e jól kidolgozott, üzletemberek által is működtethetőnek látott gazdasági programok, és képes-e a magyar magángazdaság olyan programokat az asztalra tenni, amelyeket érdemes egy kínai-magyar fejlesztési alapból finanszírozni.
 
„Nem a pénzszűke határozza meg az életünket, hanem a saját életképes ötleteink korlátozott száma” - jelentette ki a miniszterelnök, aki szerint Magyarországnak ma már a válság utáni növekedési szakasz politikáját kell megvalósítania, és ehhez szereztek ma nem egymilliárd, hanem sokmilliárd euró értékben forrásokat. Orbán Viktor utalt arra is, hogy a múlt heti varsói Lengyelország-Közép-Európa-Kína gazdasági fórumon meghívást kapott Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnöktől, így a kétoldalú kapcsolatok erősítésére még az idén Pekingbe látogathat.
 
A miniszterelnök hangsúlyozta: Kína Magyarországot stabil országnak látja, amelynek képzett a munkaereje, gazdasági növekedése pedig ismét elérte és egy kicsit meghaladta az Európai Unió átlagát. Hozzátette: Kína pénzügyileg is stabil országnak tartja Magyarországot, mert bár 80 százalék körüli az államadósság, de olyan erős pénzügyi kapcsolatokkal rendelkezünk nemcsak az Európai Unióhoz és az IMF-hez, hanem a kínaiakhoz és más feltörekvő piacokhoz is, amelyek stabilitást adnak az országnak. Most már csak arra van szükség, hogy a magyarok is elhiggyék, hogy ez egy stabil ország - jegyezte meg a kormányfő, aki úgy vélte, hogy a velünk stratégiai szövetségben lévő országok sokkal biztatóbbnak és nagyobb jövő előtt állónak látják Magyarországot, mint időnként a saját polgárai.
 
A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy a kínai-magyar kapcsolatokban tavaly júniusban értek el áttörést, amikor „húszegynéhány év után” a kínai miniszterelnök ellátogatott Budapestre. Mint mondta, Magyarország 2010 óta következetesen viszi végig a keleti nyitás politikáját, amelynek egyik kulcsszereplője Kína, a kínaiaknak pedig határozott Közép-Európa-politikájuk van, amelyben a számukra fontos államokkal kétoldalú kapcsolatokat építettek ki, az egyik legmélyebbet a magyarokkal. Kiemelte: a két ország stratégiai együttműködése a kulturális és tudományos élet után most már kiterjed a gazdasági életre, a fejlesztéspolitikára és a pénzügypolitikára is, most pedig azon dolgoznak, hogy a civil társadalmak együttműködését is fejlesszék, ezért a két ország ösztöndíjasokat fogad majd százas nagyságrendben, hogy el tudják mélyíteni a gazdasági kapcsolatokat.

Összesen 142 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
olddoki
2012. május 02. 14:42
AHOGY OLVASOM A GLOBALOO1, ÉS AZ EHHEZ HASONLO HOZZÁSZÁLÁSOKAT ÉS MÉLYSÉGES SZOMORUSÁGGGAL KONSTATÁLOM AZOK EMERHEZ NEM MÉLTO HANGNEMÉT, EGYRE INKÁBB ERÖSÖDIK BENEM A MEGGYÖZÖDÉS:"..NEKÜNK mOHÁCS KELL.." HOGY MI SOHA NEM LESZÜNK EGY DEMOKRATIKUS ORSZÁG.
olddoki
2012. május 02. 14:31
Hát igen.Az 1989.o6.16.-ai Nagy Imre ujratemetésének koporsojárol elrugaszkodo(dobbanto), akkor még lánglelkü forradalmár, néptribun, aki azota évente cseréli politikai köpönyegeit, mára eljutott a vezirségig, parolázik a világ egyik legdiktatorikusabb rendszerének vezetöivel, csak hogy mentse, fentartsa hatalmát, mondjuk még negyven évig. No problem. PECUNIA NON OLET. Bizonyára gyümölcsözöek lesznek a tapasztalatcserék. PL. a kulturális forradalom beezetéséröl. Nem kell sokat tanulni, csak némi finomitásra van szükség, hiszen a részletek már müködnek. Kinátol megtanulhato, hogyan lehet kétszámjegyü gazdasági növekedést elérni. Még lejjebb kell szoritani a munkabéreket. Az emberi jogok is tultengenek nálunk, tanuljunk Kinátol. Ha Amerikának jo(bár valahányszor pénztkunyerálnak, mindig szováteszik) nekünk miért ne felelne meg. A Freedom Hous már leminösitett minket,ha kicsit igyekszünk gyorsan utolérjük a NAGYTESTVÉRT.DE VÉGTELENSÉGIG SOROLHATNÁM, MI-MINDEN VÁR MÉG RÁNK. Barátaim, akik egyetértenek velem, különösen azok, akik tul a 6o-on 7o-en, azok, akik filléres gondokkal küszködve tengetik napjaikat, akik ma-holnap, járásuk nehezülvén, egy mankot sem lesznek képesek megvenni, miközben a MAGYAR MARADONA, FUTBAL STADIONOKRA, MAGÁNTESTÖRSÉGEKRE MILLIÁRDOKAT KÖLT, UJ FÖLDESURAKAT TEREMT, SZOVAL TI, MINDANNYIAN: NEM GONDOLJÁTOK UGY, HOGY JOBB LETT VOLNA, HA EZT AZ AKKOR MÉG CHE GUEVARA SZAKÁLLAS IFJU EMBERT A KÖZELÉBE SEM ENGEDJÜK NAGY IMRE KOPOROJÁNAK.
liberálzöld.
2012. május 02. 09:12
Orbán vigyorog a képen! Már csak egy kicsit alacsonyabb, mint a tárgyaló partnere. Vietnammal is kellen próbálkoznunk. Hátha valakit végre lenézhet Orbán.
liberálzöld.
2012. május 02. 09:11
Meg tudja valaki mondani, hogy milyen feltételekkel kapjuk az a bizoynos hitelt? Esetleg indulóban arról van szó, hogy a kínaiak építenek nekünk egy vasutat Feihegyről (ahol már nincs MALÉV) a pályudvarig és ráérünk kifizetni a számlát (és a kamatokat) a következő ciklusban? Isemri valaki a számtant a hitelezés mögött?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!