„Magyarországnak rendkívül kedvezőtlen pénzügyi és gazdasági környezetre kell felkészülnie, nem ringathatjuk magunkat abba az illúzióba, hogy kívül vagyunk a veszélyzónán” - mondta Orbán Viktor szerdai sajtótájékoztatóján, melyet az euróválsággal kapcsolatos intézkedésekről tartott. „A kormány nem hagyja, hogy a válság árát, a korábbi rossz döntések következményeit az emberekkel fizettessék meg. Ha a kabinet most kezdené meg a devizahitelesek gondjainak kezelését, eső utáni köpönyeg lenne” - hangsúlyozta a miniszterelnök.
Orbán Viktor elmondta: a nemzetgazdasági miniszter jelentést készít arról, hogyan jutottak el a biztonságos forinthitelektől a jelenlegi helyzetig, a jelentésben megnevezik a döntések felelőseit. A miniszterelnök arról is beszámolt, hogy Otthonvédelmi Monitoring Bizottságot alakít a kormány, amely nyilvánosságra hozza az otthonvédelmi programmal kapcsolatos számításokat és a program feltételeit. A miniszterelnök szerint úgy tűnik, a bankok hasraütésszerűen határozzák meg a program költségeit, ezért a bizottság feladata ennek egységesítése.
A sajtótájékoztatón elhangzott, a kormány döntött arról, hogy 2015-től a törlesztőrészletek maximum 15 százalékkal növekedhetnek azok esetében, akik igényelték az árfolyamgátat. A Reuters kérdésére Orbán Viktor elmondta: a kormány tartja a korábban bejelentett három százalék alatti költségvetési hiánycélt. Szintén biztosnak nevezte a miniszterelnök az államadósság csökkentési program folytatását, ennek kapcsán előrelépést tesznek az önkormányzati adósságok kezelése terén is. A kabinet emellett folytatja az arányos adórendszer kiépítését, amelyből két-három fontos elem van hátra Orbán szerint.
Frissítés
Egyik ellenzéki pártnak sem tetszett Orbán Viktor beszéde. Az MSZP elnöke szerint az Orbán-kabinet az igazi bankárkormány, mert a bankok a kormány asszisztálása mellett ügyfeleikre hárítják összes költségüket. Mesterházy szerint semmitmondó volt Orbán beszéde. Hozzátette: az MSZP benyújtja saját javaslatait a devizahitelesek megsegítésére és vitanapot kezdeményez a magyar gazdaságról. Az LMP szerint az ellenzéknek kell előállnia válságkezelő javaslatokkal, mert a kormány cselekvőképtelen. A Jobbik szerint szintén nem adott választ arra a kormányfő, hogyan talál kiutat az ország a válsághelyzetből. A párt erőteljes keleti nyitást javasolt, és kezdeményezte, hogy Magyarország tegyen lépéseket az államadósság visszafizetésének könnyítése érdekében.